RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Tajna misja” w trakcie pożaru. Ocalono ostatnie siedlisko gatunku sprzed 150 mln lat

Akcja określona przez australijskie władze jako „tajna misja”, została przeprowadzona w nie sprecyzowanym miejscu w Górach Błękitnych na północny zachód od Sydney (zdjęcie ilustracyjne) (fot. David Gray/Getty Images)

W związku z klęską wielkich pożarów w Australii przeprowadzono bezprecedensową akcję ratowania przed zagrożeniem ostatniego na świecie siedliska sosny Wollemi, gatunku sprzed 150 milionów lat - odkrytego przez naukowców zaledwie 24 lata temu.

Australia: poranny deszcz nad Melbourne [WIDEO]

W środę nad Melbourne przetoczyły się burze; wiatr rozgonił dym z płonącego w Australii buszu. Wcześniej w środę mecze kwalifikacyjne Australian...

zobacz więcej

Akcja ta, określona przez australijskie władze jako „tajna misja”, została przeprowadzona w bliżej nie sprecyzowanym miejscu w jednym z kanionów w Górach Błękitnych na północny zachód od Sydney - poinformował minister ochrony środowiska stanu nawiedzonego przez olbrzymie pożary lasów w Nowej Południowej Walii, Matt Kean.

- To zupełnie bezprecedensowa akcja ochrony środowiska – powiedział minister minister.

Sosna Wollemi o kolumnowym pokroju, zwana „drzewem-dinozaurem”, to gatunek araukariowych, który przetrwał na ziemi przepuszczalnie 200 milionów lat. Został odkryty w jednym z kanionów Gór Błękitnych. Żywe drzewa, które uchroniła przed ogniem akcja zorganizowana przez władze australijskie, mają kolumnowy pokrój, do 35 metrów wysokości i zaledwie 65 centymetrów średnicy.

- Ogień przeszedł przez okoliczne tereny, było wiele dni skrajnego napięcia, ale operacja zakończyła się nadzwyczajnym sukcesem – oświadczył Matt Kean.

Po odkryciu pradawnego gatunku sosny jej siewki zostały rozesłane do ogrodów botanicznych na całym świecie w celu zachowania gatunku.

W szalejących od października pożarach australijskich lasów straciło życie 28 osób. Ogień zniszczył ponad 2 000 domów i roślinność na powierzchni 10 milionów hektarów odpowiadającej powierzchni Portugalii lub Południowej Korei. Zginęło do miliarda zwierząt, a wiele gatunków jest zagrożonych wyginięciem.

źródło:

Zobacz więcej