RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Szefowa niemieckiego MON w Londynie: Chcemy kontynuować ścisłą współpracę po brexicie

Minister obrony Niemiec Annegret Kramp-Karrenbauer ma zastąpić Angelę Merkel w roli kanclerza (fot. Michele Tantussi/Getty Images)

Niemcy chcą pogłębić więzi handlowe z Wielką Brytanią i kontynuować z nią ścisłą współpracę w sferze projektów dot. bezpieczeństwa i obrony po wyjściu z Unii Europejskiej – powiedziała w Londynie minister obrony Niemiec Annegret Kramp-Karrenbauer.

Niemiecki historyk krytykuje pomysł pomnika polskich ofiar nazizmu

Są plany, by w centrum Berlina stanął pomnik polskich ofiar wojny i okupacji niemieckiej w latach 1939-45. Niemiecki dziennik „Sueddeutsche...

zobacz więcej

„Brexit nie jest końcem współpracy między Wielką Brytanią a Europą i nie jest końcem współpracy między Wielką Brytanią a Niemcami. Chcemy pogłębić naszą wymianę handlową i utrzymać ją jako swobodną wolną od ceł i ograniczeń” – powiedziała Kramp-Karrenbauer w przemówieniu wygłoszonym wieczorem na London School of Economics.

Podczas wizyty w Londynie niemiecka minister i szefowa rządzącej CDU spotkała się także ze swoim brytyjskim odpowiednikiem, Benem Wallace'em.

Podkreśliła, że żałuje decyzji Wielkiej Brytanii o opuszczeniu UE, ale ją respektuje. Wskazywała też na wspólne interesy, które łączą oba państwa. – Niemcy są, po USA, najważniejszym partnerem handlowym Wielkiej Brytanii. Tak musi pozostać i bez ochronnego parasola UE – mówiła.

Kramp-Karrenbauer, która ma zastąpić Angelę Merkel w roli kanclerza, podkreślała, że docenia głos Wielkiej Brytanii w debatach na temat bezpieczeństwa, a bezpieczeństwo Europy jest niepodzielne i dlatego chce kontynuować projekty zbrojeniowe.

– Oznacza to, że Wielka Brytania nie zostanie kategorycznie wykluczona z programów unijnych i że znajdziemy rozsądną regułę trzeciego państwa – mówiła niemiecka minister. Dodała, że po brexicie konieczne będzie znalezienie nowych forów dyskusji o bezpieczeństwie poza NATO tak, aby Niemcy i Wielka Brytania mogły owocnie rozmawiać o europejskim bezpieczeństwie. Jako przykład takiej formuły przywołała współdziałanie Niemiec, Wielkiej Brytanii i Francji w powstrzymywaniu Iranu przed wejściem w posiadanie broni jądrowej.

Zgodnie z ustaleniami Wielka Brytania ma opuścić Unię Europejską 31 stycznia. Po jej wyjściu zacznie się 11-miesięczny okres przejściowy, podczas którego Londyn i Bruksela powinny uzgodnić nowe, dwustronne porozumienie handlowe.

źródło:

Zobacz więcej