RAPORT

Tusk kontra Tusk

Macron zapowiedział wysłanie lotniskowca do walki z tzw. Państwem Islamskim

Francuski lotniskowiec Charles de Gaulle opuszczający port w Tulonie(fot. Andia/Universal Images Group via Getty Images)
Francuski lotniskowiec Charles de Gaulle opuszczający port w Tulonie(fot. Andia/Universal Images Group via Getty Images)

Prezydent Francji Emmanuel Macron zapowiedział wysłanie lotniskowca Charles de Gaulle do wschodniej części Morza Śródziemnego. Tam od stycznia do kwietnia udzieli on wsparcia wojskowego międzynarodowej koalicji walczącej z tzw. Państwem Islamskim.

PE odrzucił wniosek ws. debaty o praworządności we Francji

Parlament Europejski w Strasburgu odrzucił wniosek Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, grupy do której należy Prawo i Sprawiedliwość, w...

zobacz więcej

Macron poinformował o kolejnej misji bliskowschodniej lotniskowca „Charles de Gaulle”, który jest nowoczesną jednostką o napędzie atomowym – jedyną tego rodzaju poza marynarką Stanów Zjednoczonych – podczas swego spotkania z oficerami i cywilnymi pracownikami wojska z okazji Nowego Roku w bazie powietrznej BA 123 (Bricy Air Base) w pobliżu Orleanu.

Baza ta jest jedną z najważniejszych w systemie francuskiej obrony powietrznej. Stacjonuje w niej ok. 2,2 tys. żołnierzy i pracowników obsługi.

Emmanuel Macron zapewnił, że w przeciwieństwie do krajów, które wycofały swe siły z Bliskie Wschodu w styczniu w związku ze wzrostem napięć na linii Stany Zjednoczone-Iran, „siły francuskie, które od 2014 r. są zaangażowane w prowadzenie operacji Szamal przeciwko tzw. Państwu Islamskiemu, będą kontynuować swą misję na Bliskim i Środkowym Wschodzie”.

W ocenie Macrona zagrożenia, jakie niesie ze sobą istnienie Państwa Islamskiego, mimo wszystkich jego niepowodzeń, są wciąż wielkie. „Obecnie działalność IS jest bardziej podstępna i skryta” – podkreślił prezydent.

W styczniu władze Kanady i Niemiec zmniejszyły liczebność swego kontyngentu w ramach Międzynarodowej Koalicji Inherent Resolve walczącej z IS w Iraku i Syrii - przypomina agencja AFP.

Po pożarze lotniskowca Admirał Kuzniecow straty sięgają 95 mld rubli

Jak informują moskiewskie media, wysokość strat w wyniku pożaru na rosyjskim lotniskowcu Admirał Kuzniecow sięga 95 mld rubli czyli 1,5 mld...

zobacz więcej

Prezydent Macron dodał w trakcie swego wystąpienia w bazie BA 123, że lotniskowiec „Charles de Gaulle” z kilkoma tuzinami myśliwców na pokładzie będzie eskortowany przez siły wojskowe Niemiec, Belgii, Holandii, Hiszpanii, Portugalii i Grecji, „które będą mu towarzyszyć i współdziałać z nim do końca jego misji”. Pod koniec kwietnia francuski lotniskowiec odpłynie na północ, na wody Atlantyku i Morza Północnego – poinformował Macron.

Francuskie media przypominają, że lotniskowiec „Charles de Gaulle” był kilkakrotnie wykorzystywany do walki z Daesz w latach 2014-2016.

Zwracając się do francuskich żołnierzy w czwartek Emmanuel Macron zaznaczył, że zaangażowanie Francji w walkę z IS na południu oraz udział w operacji Baltic Air Policing na północy Europy „dobrze służy wzmacnianiu współpracy transatlantyckiej, której architektura opiera się na dwóch podstawach”.

W ramach misji „Ryś” (Lynx) Francja uczestniczy w operacji NATO służącej obronie przestrzeni powietrznej trzech krajów nadbałtyckich: Litwy, Łotwy i Estonii – przypomniał.

„Od samego początku, w sposób niezachwiany, z pełną determinacją i odwagą Francja stawia czoła zagrożeniu”, jakim jest Państwo Islamskie, a ci, którzy się z tym zagrożeniem zderzyli i są na nie narażeni, dobrze wiedzą, „kto jest obecny na miejscu i kto pozostał na Bliskim Wschodzie (...) mimo przemian, jakim ten region ostatnio podlega” – zaznaczył prezydent Republiki Francuskiej.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej