RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Prezes PiS: Polakom należy się państwo niepodległe, suwerenne, demokratyczne

Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński w trakcie uroczystości w Starachowicach (fot. PAP/Piotr Polak)

Polska suwerenna, wolna, w UE, we wspólnocie wolnych państw i wolnych narodów, to jest ta przyszłość, o którą musimy walczyć i którą wywalczymy – mówił w Starachowicach Jarosław Kaczyński. Prezes PiS wziął udział we mszy świętej w przeddzień siódmej rocznicy śmierci swojej matki Jadwigi Kaczyńskiej w Kościele pw. Wszystkich Świętych w Starachowicach (woj. świętokrzyskie).

Prezes PiS ostrzegał przed Rosją. Politycy PO mówili, że to niezgodne z polską racją stanu

W 2010 r. prezes PiS Jarosław Kaczyński w liście rozesłanym do europosłów ugrupowania i ambasadorów w Polsce przestrzegał przed neoimperialną...

zobacz więcej

W wystąpieniu po mszy św. podkreślał rolę pokolenia jego matki w kształtowaniu wolnej Polski.

– Nam, Polakom, należy się własne państwo: państwo niepodległe, suwerenne, demokratyczne, które jest organizacją wspólnoty Polaków. Dziś w tym znów pięknym, ale niełatwym czasie musimy o tym pamiętać. To jest coś, co łączy okres życia tego pokolenia, którego zdecydowana większość już odeszła, z tym dzisiejszym czasem, z tym wszystkim, co dzisiaj czynimy po to, by Polska była lepsza i by Polska była suwerenna i niepodległa, by ten nowy zamach na naszą suwerenność i niepodległość został odparty – podkreślił Kaczyński.

Jak powiedział jego matce przyszło żyć w trudnych czasach.

– Rzeczywiście, jedne z ostatnich słów jakie wypowiedziała niedługo przed śmiercią były słowa, że jej pokolenie nie miało szczęścia. Rzeczywiście tak było. To pokolenie przeżyło wojnę, niezwykle trudny okres powojenny i komunizm. Dopiero w ostatniej części życia przyszła wyczekiwana wolna Polska – dodał polityk.

Zaznaczył, że to właśnie temu pokoleniu Polacy zawdzięczają wolny kraj.

„Razem jesteśmy siłą”. Orban z Morawieckim i Kaczyńskim

„Razem jesteśmy siłą, w rozproszeniu słabością” – napisał premier Węgier Viktor Orban, zamieszczając na Facebooku swojee zdjęcie w towarzystwie...

zobacz więcej

– Zawdzięczamy trwanie tego wszystkiego, co w sferze duchowej i świadomości Polskę stanowi. Zawdzięczamy trwałość tradycji, która sprowadza się do jednego - nam, Polakom, należy się własne państwo, państwo niepodległe, suwerenne, demokratyczne – oświadczył.

Mszę św. odprawiono w kościele pw. Wszystkich Świętych. Matka Jarosława Kaczyńskiego i nieżyjącego prezydenta Lecha Kaczyńskiego pochodziła ze Starachowic. W tym mieście się wychowała, na Kielecczyźnie spędziła okupację.

Kaczyński powiedział, że ziemia starachowicka i Góry Świętokrzyskie dla jego mamy były niezwykle ważne. – To był raj utracony, ziemia, o której we wspomnieniach bardzo często mówiła. To było miejsce, które ją ukształtowało, które było dla niej nadzwyczajne, niezwykłe – dodał.

Po nabożeństwie prezes PiS złożył kwiaty pod tablicami upamiętniającymi matkę, prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego i pozostałe ofiary katastrofy smoleńskiej. Tablice mieszczą się w Panteonie Pamięci Narodu Polskiego, zlokalizowanym przy parafii. We mszy świętej uczestniczyli mieszkańcy Starachowic, obecni byli także świętokrzyscy parlamentarzyści PiS.

Jadwiga Kaczyńska urodziła się 31 grudnia 1926 r. w Starachowicach, jako córka inżyniera budownictwa – Aleksandra Jasiewicza i Stefanii z Szydłowskich. W Starachowicach rodzina przebywała także w czasie wojny.

Zmarła Jadwiga Kaczyńska

zobacz więcej

Kaczyńska w czasie okupacji hitlerowskiej była sanitariuszką Szarych Szeregów na Kielecczyźnie. Według not biograficznych, które ukazywały się w mediach, wstąpiła do konspiracyjnego harcerstwa w 1941 r., miała wówczas 14 lat; nadano jej pseudonim Bratek, należała do zastępu Zioła, zrzeszającego łączniczki.

Po przyspieszonym kursie medycznym skierowano ją do pracy w starachowickim szpitalu, gdzie trafiali żołnierze ranni w akcji Burza. Kaczyńska ukończyła starachowickie I Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Kościuszki.

Jadwiga Kaczyńska była filologiem; pracowała w Instytucie Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk, przez kilka lat uczyła języka polskiego.

Kaczyńska napisała obszerną monografię bibliograficzną poświęconą Janowi Józefowi Lipskiemu, zmarłemu w 1991 r. opozycjoniście, krytykowi i historykowi literatury; znała go dobrze, bo przez wiele lat pracowała z nim w IBL PAN. Napisała także wstęp do „Niemców” Leona Kruczkowskiego, a w 1992 r. wydała monografię tego pisarza. Była także współautorką „Słownika pseudonimów pisarzy polskich XV wieku – 1970 rok”.

Zmarła w Warszawie 17 stycznia 2013 r. Została pochowana w rodzinnym grobowcu na warszawskich Starych Powązkach.

W styczniu 2013 r. radni Starachowic jednogłośnie przyjęli uchwałę o przyznaniu Jadwidze Kaczyńskiej honorowego obywatelstwa miasta.

W październiku 2016 roku imieniem Jadwigi Kaczyńskiej nazwano jedną z ulic w Starachowicach, odcinek dawnej ulicy Józefa Krzosa, zaczynający się przy Rondzie Lecha Kaczyńskiego. Decyzję podjęli radni Starachowic, podejmując uchwały o zmianie nazw kilkunastu ulic w związku z tzw. „ustawą dekomunizacyjną”.

źródło:

Zobacz więcej