„Służcie wszystkim obywatelom” – hiszpańscy biskupi apelują do lewicowego rządu

Oferujemy premierowi gotowość do lojalnej i hojnej współpracy – zapewnił kard. Blázquez (fot. Eduardo Parra/Europa Press via Getty Images)

Hiszpańscy biskupi wezwali nowy, lewicowy rząd premiera Pedra Sancheza do służby na rzecz wszystkich obywateli kraju. Wypowiadający się w imieniu katolickich hierarchów Hiszpanii przewodniczący episkopatu tego kraju kard. Ricardo Blázquez oświadczył, że „prosi Boga o mądrość” dla nowego gabinetu Sancheza.

Demonstrują pod parlamentem w obronie konstytucji. To sprzeciw wobec lewicowego rządu

„Nie dla Sancheza, tak dla konstytucji”, „Sanchez sprzedaje Hiszpanię” – pod takimi hasłami zebrali się pod siedzibą hiszpańskiego parlamentu...

zobacz więcej

Zaprzysiężony 13 stycznia 2020 r. rząd jest koalicją Hiszpańskiej Socjalistycznej Partii Robotniczej (PSOE) i skrajnej lewicy. – Oferujemy premierowi gotowość do lojalnej i hojnej współpracy – zapewnił w imieniu Konferencji Episkopatu Hiszpanii kard. Blázquez, który jednocześnie podkreślił, że „prawdziwe życie religijne przyczynia się do ogólnego dobra społeczeństwa”.

W dniach poprzedzających głosowanie parlamentarne nad wotum zaufania dla rządu Sancheza większość hiszpańskich biskupów wypowiadała się sceptycznie o możliwości współpracy z nowym centrolewicowym gabinetem.

Działaniami zapowiadanymi przez Sancheza, które krytykują środowiska hiszpańskich katolików, są m.in. legalizacja eutanazji, a także redukcja środków kierowanych z budżetu państwa dla rodziców posyłających swoje dzieci do szkół prywatnych. Większość z tych placówek prowadzi Kościół katolicki. Premier deklaruje też zamiar usunięcia oceny z religii ze średniej końcowej w szkołach.

źródło:
Zobacz więcej