RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

LOT chce przejąć niemieckie linie. Ruszyły negocjacje

Już teraz rynek niemiecki jest drugim, po polskim, największym rynkiem LOT-u (fot. Shutterstock/Vytautas Kielaitis, Markus Mainka)

Polska Grupa Lotnicza, właściciel linii LOT, może przejąć niemieckiego przewoźnika turystycznego CONDOR. Ruszyły już negocjacje w tej sprawie - dowiedział się portal wpolityce.pl.

LOT zainauguruje rejsy do Pekinu-Daxing. To jedno z największych lotnisk świata

PLL LOT uruchomią w środę bezpośrednie rejsy z Warszawy na jedno z największych lotnisk świata – Pekin-Daxing w Chinach. To drugi port w Pekinie,...

zobacz więcej

Linie CONDOR są częścią upadłej firmy Thomas Cook. Jak informuje portal, są obiecujące ekonomicznie, ponieważ posiadają mocną siatkę połączeń turystycznych z największych niemieckich lotnisk, usługi czarterowe, własne samoloty i załogi. Problemem natomiast jest dług, którym CONDOR jest obciążony.

Według informacji portalu PGL ma spore szanse, by wygrać licytację linii CONDOR, ponieważ może zagwarantować, że ich nie zepsuje.

Portal podkreśla, że ekspansja PGL wpisuje się w realizację Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju premiera Mateusza Morawieckiego.

— Nie dogonimy świata, jak nie będziemy przejmować innych. Oczywiście zawsze z głową. Ale linie CONDOR to właśnie taki przypadek — powiedział wpolityce.pl informator z otoczenia premiera.

LOT: Zysk będzie uzależniony od postawy Boeinga

Wynik finansowy Polskich Linii Lotniczych LOT za 2018 rok będzie gorszy od zakładanego – oświadczył w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową...

zobacz więcej

Inna osoba znająca kulisy sprawy mówi o korzyściach, jakie LOT może odnieść z transakcji.

„LOT-owi dałoby to bardzo dużo. Proszę sobie wyobrazić, że nagle z linii, która ma 10 milionów pasażerów, LOT staje się linią, która zarządza ruchem 20 milionów pasażerów rocznie. Innymi słowy podwaja swoją wielkość. Każdy, kto zna rynek, wie, jak urośnie pozycja LOT wobec dostawców samolotów, usług, właścicieli lotnisk. Pozwoli to też spółce kontynuować strategię likwidacji przerostów tam, gdzie przez lata niknął cały zysk LOT - w spółkach, które przez nadmierną marżę, zjadały zysk. Dzięki takiej transakcji, wiele umów będzie można jeszcze raz negocjować” - powiedział portalowi informator.

Jak dodano, inną korzyścią ma być zwiększenie obłożenia na rejsach LOT przez zaoferowanie klientom biletów łączonych z ofertą linii CONDOR.

Już dziś, jak podkreśla wpolityce.pl, rynek niemiecki to drugi największy po polskim rynek dla LOT-u - w ubiegłym roku polski przewoźnik sprzedał tam 2,5 miliona biletów. Nieoficjalnie mówi się, że konkurentem PGL w staraniach o przejęcie linii CONDOR będzie międzynarodowy fundusz inwestycyjny.

źródło:
Zobacz więcej