RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Iran może mieć bombę atomową do końca roku – szacuje izraelski wywiad

Do końca bieżącego roku Iran zdoła pozyskać 40 kilogramów wzbogaconego uranu – uważa Tel Awiw (fot. PAP/EPA/IRAN'S PRESIDENT OFFICE HANDOUT)

– Iran wzbogaca teraz więcej uranu niż przed tym, gdy zgodził się na zawarcie porozumienia ze światowymi potęgami w 2015 roku – oświadczył w przemówieniu telewizyjnym prezydent Hasan Rowhani. Z kolei dziennik „Haaretz”, powołując się na izraelski wywiad wojskowy pisze, że do końca tego roku Iran zgromadzi wystarczającą ilość wzbogaconego uranu do budowy bomby atomowej.

Rząd w Teheranie nie będzie wykonywać umowy nuklearnej z 2015 roku

Iran nie będzie już stosował się do ograniczeń, wynikających z podpisanego w 2015 r. porozumienia nuklearnego – podała w niedzielę irańska...

zobacz więcej

W styczniu Iran ogłosił, że nie będzie się już stosować do ograniczeń wynikających z umowy nuklearnej. USA wycofały się z porozumienia w maju 2018 roku i nałożyły ponownie sankcje na Teheran. Zagroziły jednocześnie retorsjami wszystkim krajom oraz podmiotom, które tych ograniczeń nie będą respektować.

We wtorek Francja, Niemcy i Wielka Brytania, które wraz z USA, Rosją i Chinami podpisały w 2015 roku porozumienie z Iranem, uruchomiły mechanizm rozstrzygania sporów. To oficjalne uznanie przez UE, że Iran nie wywiązuje się ze swoich zobowiązań dotyczących m.in. ograniczenia wzbogacania uranu.

USA poparły tą decyzję, która – jak twierdzą władze krajów Unii – została spowodowana zachowaniem Teheranu.

Jednocześnie - jak podaje portal fakty.interia.pl - izraelski dziennik „Haaretz”, opierając się na danych wywiadu wojskowego twierdzi, że Iran może mieć do końca roku bombę atomową.

Przedstawiciele tamtejszego wywiadu są pewni, że po latach przestrzegania porozumienia atomowego, po wystąpieniu z niego USA, irański program atomowy znów pracuje pełną parą. Wypowiedzi premiera Hasana Rowhaniego, zdają się to potwierdzać. – Wzbogacamy więcej uranu, niż przed osiągnięciem porozumienia. (...) Zwiększyła się presja na Iran, ale kontynuujemy postępy – poinformował w przemówieniu irański przywódca.

Szacunki izraelskiego wywiadu, na które powołuje się „Haaretz” mówią, że do końca bieżącego roku Iran zdoła pozyskać 40 kilogramów wzbogaconego uranu. Dokładnie tyle potrzebne jest do tego, aby wyprodukować bombę atomową. Na razie jednak, według Izraelskich Sił Obronnych, Iran nie posiada rakiety zdolnej do przenoszenia głowic jądrowych na duże dystanse. Nie prowadził także, w tym kierunku żadnych testów.

Portal fakty.interia.pl, cytując „Haaretz”, pisze, że Iran może jednak nawet w ciągu dwóch lat taką rakietę przygotować i to nawet w tajemnicy.

źródło:
Zobacz więcej