RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Ludzki szkielet w centrum Krakowa. Kiedyś był tam „cmentarz podrzutków”

Zapowiedziano spotkanie archeologów (fot. arch.PAP/Jerzy Ochoński)
Zapowiedziano spotkanie archeologów (fot. arch.PAP/Jerzy Ochoński)

Ludzkie kości znaleziono na Placu św. Ducha w centrum miasta, gdzie trwają prace rewitalizacyjne – poinformował dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie Piotr Kempf. W piątek w miejscu znaleziska ma odbyć się spotkanie archeologów.

Smutny finał poszukiwań zaginionego 50-latka

Ratownicy Grupy Poszukiwawczo – Ratowniczej „Szukamy i Reagujemy” od wczesnych godzin popołudniowych poszukiwali zaginionego mężczyzny. Zgłoszenie...

zobacz więcej

Do odkrycia doszło podczas rewitalizacji Placu św. Ducha, w pobliżu Teatru Słowackiego.

Jak wyjaśnił dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej w Krakowie Piotr Kempf, „kości zostały odkopane na głębokości 20 centymetrów, po zdjęciu płyty betonowej, wylanej ok. 120 lat temu”. Na Placu św. Ducha stał niegdyś szpital. Z uwagi na to, od początku prac rewitalizacyjnych prowadzony był tam nadzór archeologiczny.

Jak powiedziała wojewódzka konserwator zabytków Monika Bogdanowska, w piątek odbędzie się tam spotkanie archeologów. Na obszarze zwanym „Cmentarz podrzutków” od XVII w. chowano porzucone niemowlęta i małe dzieci. Groby najczęściej miały charakter zbiorowy, a zwłoki składane były w nich bez trumien.

Cmentarz przestał pełnić swoją funkcję po likwidacji szpitala, jednak data jego zamknięcia nie jest znana; najpóźniej nastąpiło to na przełomie XVIII i XIX w.

źródło:

Zobacz więcej