RAPORT

CELEBRYCI, POLITYCY I WŁADZE TVN WZIĘŁY SZCZEPIONKI MEDYKÓW

Zwycięstwo w pierwszej turze? Andrzejowi Dudzie brakuje tylko kilku procent

Wysoka przewaga Andrzeja Dudy nad konkurencją to skutek rozdrobnienia tej ostatniej – uważa ekspert (fot. PAP/Darek Delmanowicz)

Blisko 45 proc. (dokładnie 44,96) ankietowanych chce głosować w I turze nadchodzących wyborów prezydenckich na Andrzeja Dudę – wynika z sondażu przeprowadzonego przez Instytut Badań Pollster dla „Super Expressu” i portalu se.pl. Na drugim miejscu jest Małgorzata Kidawa Błońska. Ma jednak prawie o połowę mniej sympatyków od urzędującego prezydenta. Uzyskała 23,11 proc. poparcia.

Andrzej Duda wygrywa w obu turach. Na podium także kandydat Lewicy

Według sondażu United Survey Company dla „Dziennika Gazety Prawnej” i RMF FM w najbliższych wyborach w pierwszej turze największe poparcie będzie...

zobacz więcej

Z kolei kandydatka Koalicji Obywatelskiej może być prawie pewna udziału w II turze, gdyby jednak do niej doszło. Kolejni politycy uzyskali bowiem wyniki znacznie niższe: na Szymona Hołownię chce głosować 9,86 proc. respondentów, zaś 9,09 proc. wskazało Roberta Biedronia.

Na piątym miejscu uplasował się Władysław Kosiniak-Kamysz, którego poparło 7,86 proc. ankietowanych. Ranking zamyka Krzysztof Bosak z 5,12 proc. poparcia.

Wysoka przewaga Andrzeja Dudy nad konkurencją to skutek rozdrobnienia tej ostatniej – skomentował wyniki sondażu prof. Rafał Chwedoruk. – Niemal wszyscy z nich walczą o ten sam liberalny elektorat, co dla perspektywy ewentualnego braku drugiej tury jest jednym z najważniejszych czynników – wyjaśnił politolog.

Polityczni sprzymierzeńcy prezydenta wskazują, że wybory wygrywa się przy urnie, a nie w sondażach. – Cieszę, że Andrzej Duda jest samotnym liderem. Ale do wyborów jeszcze trochę, więc przestrzegam naszych zwolenników, żeby się nie dali uśpić, bo potrzebna jest wielka mobilizacja – podkreślił eurodeputowany Prawa i Sprawiedliwości Ryszard Czarnecki.

Zdaniem Borysa Budki sondaż świadczy o... porażce Andrzeja Dudy. – Jeśli urzędujący prezydent, który od pięciu lat nieustannie robi kampanię, nie potrafi uzyskać ponad połowy poparcia to jest duże prawdopodobieństwo, że przegra w drugiej turze – argumentował były minister sprawiedliwości z Platformy Obywatelskiej.

Badanie zrealizował Instytut Badań Pollster w dniach 14-16 stycznia 2020 roku na próbie 1075 dorosłych obywateli Polski.

źródło:
Zobacz więcej