„Biedni ludzie z Komisji Weneckiej nasłuchali się u pana Grodzkiego jakiś głupot”

Politycy PiS-u podejrzewają, że opinia Komisji Weneckiej ma związek ze spotkaniem jej przedstawicieli z marszałkiem Senatu (fot. arch.PAP/Rafał Guz)

Poseł Prawa i Sprawiedliwości Jan Mosiński podejrzewa, że krytyczna wobec ustawy dyscyplinującej sędziów opinia Komisji Weneckiej to efekt spotkania jej przedstawicieli z marszałkiem Senatu. – Z komunikatu Komisji Weneckiej można wysnuć wnioski, że Polska to jakiś półdziki kraj na rubieżach Europy, gdzie nie ma jakichkolwiek struktur państwa demokratycznego. Nasłuchali się ci biedni ludzie, zapewne u pana Grodzkiego, jakiś głupot na temat tego, jak wygląda praworządność w Polsce, a przecież Polska funkcjonuje normalnie – powiedział portalowi tvp.info poseł PiS.

„Taki pouczający pomruk źle się kojarzy w polskiej historii”. Ziobro o dokumencie Komisji Weneckiej

– Niech nas nikt nie poucza, że jest lepszy, mądrzejszy, że ma bardziej ugruntowane zaplecze cywilizacyjne, kulturowo-prawne. To źle brzmi i źle...

zobacz więcej

– Dezinformacja, jaką szerzy opozycja, powoduje, że oceny o Polsce jako kraju zaściankowym pojawiają się gdzieś w tle. Zwłaszcza ze strony formacji typu niemieckiego SPD, nieprzychylnych Polsce – mówił Mosiński.

Parlamentarzysta zgadza się z ministrem sprawiedliwości Zbigniewem Ziobrą, który określił stanowisko Komisji Weneckiej segregacją. – W stosunku do innych państw typu Niemcy, Francja, Hiszpania, Włochy to są +ohy+ i +ahy+. Demokracja kwitnąca i tak dalej. Tylko spójrzmy, jak na ulicach Paryża państwo rozprawia się z protestującymi – stwierdził poseł PiS.

– Gdyby polska policja podjęła tak radykalne działania podczas Marszu Tysiąca Tóg jak policja francuska, to mielibyśmy dzisiaj w Warszawie z 66 Komisji Weneckich, a nie tylko jedną. Zdaniem Komisji Weneckiej we Francji jednak nic się nie dzieje. Głos europarlamentarzystów PiS, żeby zrobić debatę o praworządności we Francji został odrzucony – dodał Mosiński.

Rezolucja przeciwko Polsce. Kto z europosłów z Polski głosował „za”. LISTA

Parlament Europejski przyjął rezolucję przeciwko Polsce i Węgrom. Stwierdzono w niej, że sytuacja w obu państwach się pogarsza oraz zaapelowano do...

zobacz więcej

– Oczywiście minister Zbigniew Ziobro ma rację. Wskazują na to prawo międzynarodowe i traktaty, które dla wszystkich są równe. Jeżeli Komisja Wenecka już na wstępie wymienia Polskę jako kraj drugiej kategorii, to już w tym momencie powinniśmy przestać czytać ten dokument – ocenił w rozmowie z portalem tvp.info eurodeputowany PiS Patryk Jaki.

– To pokaz buty, arogancji i braku argumentów. A to, że jako sekretarz tego ciała poucza nas przedstawiciel Rosji, należy potraktować jako groteskę – dodał były wiceminister sprawiedliwości.

Marszałek Senatu nie krył satysfakcji z działań Komisji Weneckiej. – Dzisiaj Komisja Wenecka w trybie pilnym przysłała nam raport. Dziękujemy Komisji, że tak poważnie podeszła do tak ważnego dla naszego kraju zagadnienia – stwierdził na briefingu szef izby wyższej parlamentu.

– Opublikowaliśmy to na stronach senackich. Bardzo ważne, żeby w pierwszej kolejności zapoznali się z tym państwo senatorowie. Po kilku mniejszych ustawach, które teraz będą omówione, wznawiamy obrady na temat ustaw sądowych. Mam nadzieję, że do tego czasu senatorowie będą mogli zapoznać się z opinią Komisji Weneckiej. To pozwoli na to, że dyskusja będzie bogatsza i ciekawsza oraz pozwoli na obiektywną decyzję – dodał Grodzki.

Opinią Komisji Weneckiej posiłkują się politycy Koalicji Obywatelskiej. „#KomisjaWenecka opublikowała opinię ws. tzw. #UstawaRepresyjna. Jest druzgocąca Organ doradczy #RadaEuropy zaleca jej odrzucenie w całości” – napisał na Twitterze poseł KO Michał Szczerba.

źródło:
Zobacz więcej