RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Ponad 180 zarzutów, groźby pod adresem ministra. Zbigniew S. bez aresztu

Sąd zastosował poręczenie majątkowe, dozór policji oraz zakaz opuszczania kraju, połączony z zatrzymaniem paszportu. (fot. arch.PAP/Radek Pietruszka)
Sąd zastosował poręczenie majątkowe, dozór policji oraz zakaz opuszczania kraju, połączony z zatrzymaniem paszportu. (fot. arch.PAP/Radek Pietruszka)

Sąd Okręgowy w Lublinie zdecydował, że podejrzany o oszustwa i pranie brudnych pieniędzy Zbigniew S. pozostanie na wolności. Do 24 stycznia ma wpłacić 500 tys. zł poręczenia majątkowego. Posiedzenie sądu było niejawne. Sąd nie zezwolił też na obecność dziennikarzy podczas ogłoszenia orzeczenia.

Podejrzany o groźby pod adresem ministra Ziobry. Zbigniew S. bez tymczasowego aresztu

Sąd Rejonowy w Kielcach nie zgodził się na tymczasowe aresztowanie Zbigniewa S., podejrzanego o kierowanie gróźb po adresem ministra...

zobacz więcej

Lubelski sąd okręgowy rozpatrywał zażalenia stron na postanowienie sądu rejonowego, który nie uwzględnił wniosku prokuratury o aresztowanie Zbigniewa S. Zastosował wobec niego poręczenie majątkowe w wysokości 500 tysięcy złotych, dozór policji oraz zakaz opuszczania kraju, połączony z zatrzymaniem paszportu.

Jak powiedziała Ewa Górska-Wójcik z SO w Lublinie, sąd utrzymał w mocy poprzednie postanowienie. Wyznaczył jedynie termin na „złożenie kwoty poręczenia do dnia 24 stycznia 2020 r. W pozostałym zakresie zaskarżone postanowienie utrzymać w mocy” - powiedziała Górska-Wójcik.

Zbigniew S. został zatrzymany przez policję 16 grudnia ubiegłego roku. Prokuratura postawiła mu siedem zarzutów. Dwa najpoważniejsze dotyczą przywłaszczenia powierzonych mu przez darczyńców ponad 900 tys. zł oraz tzw. prania brudnych pieniędzy. Czyny te są zagrożone karą do 15 lat pozbawienia wolności.

Sprawa dotyczy organizowanych przez fundację Zbigniewa S. aukcji samochodowych na cele dobroczynne. Fundacja kupowała samochody od komisu należącego do S. Następnie organizowała loterię, w której samochód wart np. 400 tys. zł można było wylosować za 200 zł pod warunkiem, że w loterii było w wyznaczonym okresie 2 tys. wpłat po 200 zł. Nadwyżka miała trafiać na pomoc potrzebującym.

Zbigniew S. zatrzymany. „Groził ministrowi i jego rodzinie”

Zbigniew S., który publicznie groził ministrowi sprawiedliwości Zbigniewowi Ziobrze i jego rodzinie, został zatrzymany. Prokuratura postanowiła o...

zobacz więcej

Prokuratura wystąpiła do sądu z wnioskiem o aresztowanie podejrzanego. Sąd Rejonowy Lublin-Zachód tego wniosku nie uwzględnił. Nie określił także terminu wpłacenia kaucji. Zrobił to dziś lubelski sąd okręgowy.

Jak informowała Prokuratura Regionalna w Lublinie, „przestępcza działalność Zbigniewa S. trwa od wielu lat. Odbywał on wielokrotnie kary bezwzględnego pozbawienia wolności. Pierwszy wyrok skazujący Zbigniewa S. zapadł jeszcze w 2000 roku, kiedy sąd skazał go na karę 4 lat pozbawienia wolności w związku z popełnionymi oszustwami”. Jak podano w komunikacie ”łącznie w sprawach przeciwko Zbigniewowi S. zapadło 19 prawomocnych wyroków skazujących. Poza oszustwami przestępstwa przez niego popełnione polegały między innymi na składaniu fałszywych zeznań, znieważaniu osób i stosowaniu przemocy lub gróźb bezprawnych w celu zmuszenia funkcjonariusza do odstąpienia od czynności służbowej”.

W styczniu tego roku Zbigniew S. został zatrzymany w związku ze śledztwem prowadzonym przez kielecką prokuraturę, w którym jest podejrzany o kierowanie gróźb pod adresem ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry, jego żony Patrycji Koteckiej i wiceprokuratora generalnego Beaty Marczak.

źródło:

Zobacz więcej