RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Taki pouczający pomruk źle się kojarzy w polskiej historii”. Ziobro o dokumencie Komisji Weneckiej

– Niech nas nikt nie poucza, że jest lepszy, mądrzejszy, że ma bardziej ugruntowane zaplecze cywilizacyjne, kulturowo-prawne. To źle brzmi i źle się kojarzy. To są akcenty obrażające nas, Polaków. (…) Są kraje, w których sędziów powołują przedstawiciele parlamentu albo nawet władzy wykonawczej, ale im wolno. Nam, Polakom, nie wolno – powiedział Zbigniew Ziobro. Minister sprawiedliwości odniósł się w ten sposób do dokumentu Komisji Weneckiej, który nazwał „parodią opinii”.

„To opinia kagańcowa”. Senatorowie komentują działania Komisji Weneckiej

Opinia Komisji Weneckiej w sprawie nowelizacji ustaw sądowych to opinia „kagańcowa”, która ubezwłasnowolnia suwerenny parlament polski w...

zobacz więcej

– Taki pouczający pomruk źle się kojarzy w polskiej historii. Jest niegodny ludzi, którzy mają się za Europejczyków i my jako Polacy nigdy nie powinniśmy pozwolić, by nas w ten sposób traktowano – mówił Ziobro.

Minister ocenił, że zachowanie opozycji jest nie do przyjęcia. W jego opinii, jej przedstawiciele przyjmują „neokolonialne myślenie ze strony części państw UE, traktujących Polskę i Polaków protekcjonalnie”.

– Niech nas nikt nie poucza, że jest lepszy, mądrzejszy, że ma bardziej ugruntowane zaplecze cywilizacyjne, kulturowo-prawne. To źle brzmi i źle się kojarzy. To są akcenty obrażające nas, Polaków. Nigdy nie przyjmiemy takiej narracji. Nie przyjmiemy narracji, która jest widoczna w tzw. dokumencie przedstawionym przez nieformalne gremium, powołujące się na legitymację Komisji Weneckiej – powiedział Ziobro, dodając, że dokument „można nazwać parodią opinii Komisji Weneckiej, trudno bowiem go traktować poważnie i formalnie”.

– Są kraje, w których sędziów powołują przedstawiciele parlamentu albo nawet władzy wykonawczej, ale im wolno. Nam, Polakom, nie wolno. Chciałbym wszystkim tym mędrcom, pyszałkom, którzy przyjeżdżają tu z nadęciem do Polski, nawet gdyby nie towarzyszył im Rosjanin, przedstawiciel pana Putina (powiedzieć, że – red.), tego rodzaju tony obraźliwe nigdy nie zostaną przez Polskę zaakceptowane. Polska w swojej historii zawsze odpowiadała spokojnie i konsekwentnie wobec tych wszystkich, którzy w sposób pogardliwy chcą nas traktować – mówił minister.

– To, co przebija z tego dokumentu, stanowiącego w mojej opinii parodię opinii gremium międzynarodowego, jakim jest Komisja Wenecka, to segregacja, słowo segregacja – zaznaczył Ziobro.

Komisja Wenecka oceniła w wydanej w czwartek opinii na temat nowelizacji ustaw sądowych, że niektóre z zapisów przyjętych przez Sejm mogą być postrzegane jako dalsze osłabienie niezależności wymiaru sprawiedliwości w Polsce. Zarekomendowała, by nie przyjmować zapisów w sprawie rozszerzenia odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów. Nowelą zajmuje się na obecnym posiedzeniu Senat.

źródło:
Zobacz więcej