RAPORT

Wojna na Ukrainie

Protestował z Piniorem, prowadzi jego proces. Sąd nie wyłączył sędziego

W grudniu 2019 r. sędzia Marek Górny protestował razem z b. politykiem PO Józefem Piniorem (fot. Radio Wrocław/radiowroclaw.pl)
W grudniu 2019 r. sędzia Marek Górny protestował razem z b. politykiem PO Józefem Piniorem (fot. Radio Wrocław/radiowroclaw.pl)

Wrocławski sąd nie uwzględnił wniosku prokuratury o wyłączenie sędziego w sprawie prowadzonej przeciwko byłemu senatorowi Józefowi Piniorowi – dowiedział się portal tvp.info. Chodzi o sędziego Marka Górnego, który protestował razem z byłym politykiem Platformy Obywatelskiej na wiecu w obronie sędziego Pawła Juszczyszyna.

Sędzia, który protestował w obronie Juszczyszyna, przewodniczy procesowi Piniora

Sędzia Marek Górny, który protestował we Wrocławiu na wiecu w obronie sędziego Pawła Juszczyszyna, prowadzi m.in. proces Józefa Piniora w sprawie...

zobacz więcej

Chodzi o wydarzenia z początku grudnia 2019 r. Przed sądami w kilkudziesięciu miastach w Polsce oraz przed siedzibą Ministerstwa Sprawiedliwości odbyły się protesty. Powodem było cofnięcie delegacji do olsztyńskiego sądu okręgowego sędziego Pawła Juszczyszyna. Po tej decyzji został on zawieszony w wykonywaniu obowiązków.

Juszczyszyn jako sędzia Sądu Okręgowego w Olsztynie, rozpoznając jedną ze spraw, zażądał od Kancelarii Sejmu list poparcia dla kandydatów do nowej Krajowej Rady Sądownictwa.

Protest odbył się też we Wrocławiu. Na jednym ze zdjęć zamieszczonych na portalu internetowym Radia Wrocław widać, że uczestnikiem protestu przed budynkiem sądu był sędzia Sądu Rejonowego dla Wrocławia Śródmieścia Marek Górny. Prowadzi on proces byłego senatora Józefa Piniora oskarżonego o korupcję i przyjęcie ponad 40 tys. zł łapówek. Na zdjęciu widać, że sędzia stoi obok senatora Bogdana Zdrojewskiego. Informacja z tym zdjęciem pojawiła się na Twitterze.

Sędzia, który będzie orzekał ws. Gawłowskiego, przemawiał na proteście w Szczecinie

Podczas protestów przeciwko zmianom w sądownictwie, który odbył się w Szczecinie, przemawiał sędzia Grzegorz Kasicki, który będzie orzekał w...

zobacz więcej

Prokuratura złożyła wniosek o wyłączenie sędziego Marka Górnego z procesu Piniora.

„We wniosku o wyłączenie prokurator wskazał, że udział sędziego w proteście mającym wymiar polityczny, z udziałem oskarżonego, co do którego ma zapaść wyrok, budzi zastrzeżenia i rodzi uzasadnione podejrzenie, co do braku jego obiektywizmu” – informuje Prokuratura Krajowa.

W ocenie prokuratora udział sędziego w manifestacji we Wrocławiu, której jednym z liderów był oskarżony Józef Pinior podważyło zaufanie do bezstronności sądu i wiarę w sprawiedliwy proces.

„Sędzia mając świadomość, iż jego oskarżony jest osobą publiczną, angażującą się w działalność polityczną, powinien szczególnie unikać sytuacji, które mogłyby w uzasadniony sposób wzbudzać podejrzenie faworyzowania jednej strony” – twierdzi PK.

Sąd Rejonowy dla Wrocławia-Śródmieścia nie przychylił się jednak do wniosku prokuratury i nie wyłączył sędziego z procesu.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej