RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Ministerstwo Rozwoju opracowało Czarną Księgę barier

Minister rozwoju Jadwiga Emilewicz (fot. PAP/Wojciech Olkuśnik)

Ministerstwo Rozwoju opracowało Czarną Księgę barier, na które polskie firmy napotykają na jednolitym europejskim rynku. Została przygotowana wspólnie z przedsiębiorcami.

Mniejsze opłaty za przelewy w euro. Nowe przepisy w UE

W Unii Europejskiej weszły w życie nowe przepisy, dzięki którym konsumenci i przedsiębiorstwa w państwach członkowskich spoza strefy euro będą...

zobacz więcej

Minister rozwoju Jadwiga Emilewicz ma nadzieję, że Czarna Księga przyczyni do zniesienia barier, które ograniczają konkurencyjność europejskiego rynku. Podkreśliła, że jednolity europejski rynek to jedno z największych osiągnięć Unii Europejskiej.

– Generuje on korzyści szacowane na mniej więcej bilion euro rocznie, (...) zniesienie barier, które dziś są na nim spotykane dałoby dodatkowy wzrost na poziomie około 2 proc. – oceniła.

Bardzo duża część barier, o których mowa w Czarnej Księdze, dotyczy swobody świadczenia usług. Wśród zidentyfikowanych działań, które zaburzają funkcjonowanie jednolitego rynku znalazły się takie praktyki, jak: nieuzasadnione kary za brak dokumentów; zabezpieczenie kwot na przyszły podatek; dodatkowe wymogi certyfikacyjne. W sumie dotyczy to ponad 10 obszarów.

Po konsultacjach Czarna Księga barier zostanie przetłumaczona i wysłana do Komisji Europejskiej.

źródło:
Zobacz więcej