Papierowe notatniki policji do likwidacji. „Prowadzone są konkretne prace”

Z likwidacji notatników skorzystaliby również policjanci z ruchu drogowego (fot. arch. PAP/Marcin Bielecki)

Kierownictwo polskiej policji chce zlikwidować papierowe policyjne notatniki, których używają funkcjonariusze. Tę informację potwierdził rzecznik Komendanta Głównego Policji inspektor Mariusz Ciarka.

Wymusił pierwszeństwo, tłumaczył się „suwakiem”. Teraz szuka go policja [WIDEO]

Kierowca peugeota, pędząc po Kielcach, wymusił pierwszeństwo. Kiedy kierowcy na niego trąbili, zatrzymał się i pouczył, że „w tej chwili jest...

zobacz więcej

– Pojawił się pomysł i prowadzone są już konkretne prace związane z likwidacją archaicznych papierowych, książkowych notatników służbowych, które policjanci na co dzień muszą przy sobie posiadać i w których muszą odnotowywać szczegółowo przebieg służby patrolowej – powiedział rzecznik.

Wskazał, że kierownictwo polskiej policjiz zwalczając zbędną biurokracjęz chciałoby zlikwidować notatniki najszybciej jak to tylko jest możliwe.

– Notatniki wywodzą się jeszcze ze starych czasów. Praktycznie wygląda to tak, że policjanci odnotowują informacje, jakie zostały przekazane na odprawie do służby, m.in. jakie osoby są poszukiwane, jakie pojazdy zaginęły, na co mają zwracać szczególną uwagę. To wszystko już jest odnotowane w policyjnych systemach. Poza tym policjanci w większości wyposażeni są w palmtopy, za pomocą których takie dane uzyskują – tłumaczył.

Dodał, że aktualnie podczas przebiegu służby policjanci wpisują do notatników informacje odnoszące się do patrolowania danej ulicy, kontroli obiektów, legitymowań czy przeprowadzonych kontroli i interwencji.

– To wszystko nie musiałoby być przecież odnotowywanie w tych papierowych archaicznych notatnikach, a jest to możliwe do sprawdzenia w systemie elektronicznym np. kto i kiedy był legitymowany, jak została zakończona interwencja, jaką sporządzono dokumentację w związku z podejrzeniem popełnienia przestępstwa czy wykroczenia itd. – podkreślił.

Topielec wyłowiony z rzeki. Policja prosi o pomoc i pokazuje jego twarz [ZDJĘCIE]

Policjanci z Bydgoszczy zamieścili apel, w którym proszą o pomoc w zidentyfikowaniu zwłok mężczyzny, wyłowionego dwa miesiące temu z Brdy pod...

zobacz więcej

Według inspektora likwidacja notatników byłaby dobrą decyzją, ponieważ nie powielałoby się informacji, które wpisywane są m.in. już w Systemie Wspomagania Dowodzenia, Krajowym Systemie Informacji Policyjnej i innych systemach policyjnych.

– Tak naprawdę, kiedy wszystko przeanalizujemy, okazuje się, że już to wystarczy do odtworzenia przebiegu służby policjanta – poinformował.

– Dyżurny, który kieruje policjanta, odnotowuje to zdarzenie w systemie SWD, gdzie możemy dowiedzieć się, który konkretnie patrol przejął zgłoszenie, o której był w danym miejscu, pod jakim adresem – tłumaczył policjant; dodał, że każda osoba, wobec której policjanci podejmują czynności związane chociażby z legitymowaniem, również jest zarejestrowana w systemie.
B – W systemie są informacje: kto był legitymowany, jaka była podstawa legitymowania, w związku z jakim zdarzeniem czy sytuacją, na jakiej ulicy, o której godzinie – wskazał.

Podkreślił też, że z likwidacji notatników skorzystaliby również policjanci z ruchu drogowego. – Praktycznie wszystkie patrole są wyposażone w palmtopy z GPS, więc odtworzenie miejsca, kierunku trasy, przebiegu służby jest jak najbardziej odnotowywane w systemie – dodał.

– Tak naprawdę jakbyśmy się przyjrzeli, to informacje odnotowane w notatniku służbowym są niemal w stu procentach już w systemach policyjnych. Często wpisy w notatnikach są zbędne – podkreślił.

źródło:

Zobacz więcej