RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Równość prawna kobiet i mężczyzn: Polska wypada lepiej niż USA i Szwajcaria

Raport zawiera wyniki globalnej analizy równości prawnej kobiet i mężczyzn w 190 krajach (fot. Shutterstock/Roman Samborskyi)

Bank Światowy wysoko ocenił Polskę w raporcie „Women, Business and the Law 2020” dotyczącym równości prawnej kobiet i mężczyzn – informuje Ministerstwo Finansów. W zestawieniu tym nasz kraj zajął 30. miejsce na 190 krajów.

„Warszawa wzorem praw kobiet”? Jeszcze nie, jeśli chodzi o pensje w miejskich urzędach

Kobiety zatrudnione w urzędach miasta stołecznego mają niższe zarobki od mężczyzn średnio o prawie 600 zł – wynika z informacji przedstawionych...

zobacz więcej

Jak wyjaśnia resort, raport „Women, Business and the Law 2020” zawiera wyniki globalnej analizy równości prawnej kobiet i mężczyzn w 190 gospodarkach pod kątem 35 aspektów prawa.

– Polska uzyskała 93,8 pkt na 100 i została oceniona wyżej niż USA, Szwajcaria, czy Japonia. Eksperci Banku Światowego analizowali wpływ przepisów na życie kobiet – informuje ministerstwo.

Analiza dotyczyła najbardziej podstawowych kwestii, od takich jak możliwość swobodnego przemieszczania się, wyboru miejsca do życia, po wyzwania związane z wejściem na rynek pracy, zakładaniem firmy, posiadaniem dzieci i kontynuacją zatrudnienia, wynagrodzeniami, emeryturą i prawem do dziedziczenia.

Według MF tegoroczny raport wskazuje na pozytywne zmiany we wszystkich regionach świata. Istotną poprawę odnotowano m.in. w Arabii Saudyjskiej, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Nepalu, Jordanii czy Tunezji.

– Mimo to nadal utrzymuje się tendencja, że kraje o wysokich dochodach zwykle osiągają najlepsze wyniki w rankingu, zaś w pozostałych państwach kobiety posiadają jedynie ułamek uprawnień, które przysługują mężczyznom. Globalna ocena wynosi 75,2 pkt, co oznacza, że średnio kobiety na świecie mają trzy czwarte praw przysługujących mężczyznom – zauważa ministerstwo.

Zgodnie z raportem 100 pkt uzyskały: Belgia, Kanada, Dania, Francja, Islandia, Łotwa, Luksemburg, Szwecja. Polska jest na 30. miejscu - m.in. za Włochami, Portugalią, Hiszpanią, Grecją, Niemcami, Peru, Paragwajem. Listę zamyka Zachodni Brzeg i Strefa Gazy (26,3 pkt), które wyprzedzają: Republika Jemenu, Sudan, Iran, Katar, Kuwejt, Syria i Afganistan.

źródło:

Zobacz więcej