Rzeczniczka PiS: Nie zejdziemy z drogi reformy wymiaru sprawiedliwości

Nie może być tak, że grupa sędziów sama określa się nadzwyczajną kastą i rzeczywiście tak się zachowuje, taką wykazuje postawę – powiedziała Anita Czerwińska. Rzeczniczka Prawa i Sprawiedliwości skomentowała w ten sposób wydaną przez Komisję Wenecką opinię ws. nowelizacji ustaw sądowych. – Na pewno nie zejdziemy z drogi reformy wymiaru sprawiedliwości – zapewniła posłanka.

Komisja Wenecka wydała opinię w sprawie ustaw sądowych

Komisja Wenecka, organ doradczy Rady Europy, oceniła w opinii na temat nowelizacji ustaw sądowych, że niektóre z zapisów przyjętych przez Sejm mogą...

zobacz więcej

W wydanej w czwartek opinii Komisja Wenecka wskazuje, że niektóre z poprawek przyjętych przez Sejm mogą być postrzegane jako dalsze osłabienie niezależności wymiaru sprawiedliwości w Polsce. Opinia została wydana w trybie pilnym; nie jest wiążąca.

Rzeczniczka Prawa i Sprawiedliwości przytoczyła słowa ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry, który w środę w czasie senackiej debaty mówił, że „obywatele są spychani na margines społeczeństwa”.

Zdaniem Czerwińskiej takie jest powszechne odczucie wśród Polaków. Jak argumentowała, dowodzą temu doświadczenia z rozmów z osób dotkniętymi patologiami w wymiarze sprawiedliwości, ale także obiektywne, niezależne badania instytucji, które monitorują wymiar sprawiedliwości w Polsce.

– Jego funkcjonowanie zostawia bardzo wiele do życzenia – oceniła.

Podkreśliła, że rząd PiS umówił się z Polakami, że będzie reformować i zmieniać sądownictwo w kraju tak, żeby „każdy obywatel czuł, że ten wymiar sprawiedliwości jest nie tylko z nazwy sprawiedliwy”.

– Tak jak podnosi społeczeństwo i obywatele, ta reforma jest niezbędna i konieczna – dodała.

źródło:
Zobacz więcej