RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Niemiecki historyk krytykuje pomysł pomnika polskich ofiar nazizmu

Niemcy dokonywali licznych zbrodni podczas okupacji Polski (fot. IPN)
Niemcy dokonywali licznych zbrodni podczas okupacji Polski (fot. IPN)

Są plany, by w centrum Berlina stanął pomnik polskich ofiar wojny i okupacji niemieckiej w latach 1939-45. Niemiecki dziennik „Sueddeutsche Zeitung” informuje, że krytykuje je historyk Wolfgang Benz. Przewodniczący rady naukowej Fundacji Pomnika Pomordowanych Żydów Europy twierdzi, że to „nacjonalizowanie pamięci historycznej”.

Niemcy chcą pomnika polskich ofiar II wojny światowej

„Dokonując swych najgorszych zbrodni w okupowanej Polsce, narodowo-socjalistyczne Niemcy zrzuciły na ramiona Polaków wielki ciężar.(...) Pomnik...

zobacz więcej

Idea powstania pomnika na Placu Askańskim nieopodal ruin dworca kolejowego Anhalter Bahnhof zyskała poparcie wielu posłów oraz przewodniczącego Bundestagu Wolfganga Schaeublego. Dziennik wskazuje przy tym, że napotkała też na „poważny opór”.

W liście do Schaeublego Benz napisał, że kierowana przez niego rada dostrzega „niebezpieczeństwo nacjonalizacji pamięci”, zwłaszcza że – dowodzi – pojawiają się także żądania, by postawić pomnik dla ofiar ukraińskich.

Historyk uważa też, że „pomnik nie mógłby wypełnić luk w wiedzy historycznej i zapewnić koniecznej informacji na temat niemieckich zbrodni i ich ofiar”.

Telewizja Deutsche Welle poinformowała, że Benz opowiedział się za to za utworzeniem centrum dokumentacji na temat niemieckiej okupacji w Europie w latach 1939-45. Centrum miałoby powstać pod auspicjami Fundacji Pomnika Pomordowanych Żydów Europy i byłoby miejscem „historycznej informacji i edukacji, międzynarodowych spotkań ludzi ze wszystkich państw europejskich, ośrodkiem tolerancji i wysiłków na rzecz pokoju, jak również upamiętnienia wszystkich cywilnych ofiar w całej Europie”.

W odpowiedzi Schaeuble potwierdził jednak swoje poparcie dla idei ponika polskich ofiar nazizmu. Napisał, że zdaje sobie sprawę, że „są argumenty za i przeciw takiemu pomnikowi”, mimo to postanowił wesprzeć propozycję. Podkreślił, że wskazane jest, by z uwagi na polsko-niemieckie stosunki Bundestag wkrótce zajął się tą „ważną inicjatywą polityki pamięci”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej