RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Muzeum Auschwitz odpowiada przewodniczącemu Dumy. Poleca zestaw lekcji online

Wpis Muzeum Auschwitz odnosi się do słów przewodniczącego rosyjskiej Dumy Wiaczesawa Wołodina (fot. Shutterstock/Juliano Galvao Gomes)

Muzeum Auschwitz-Birkenau postanowiło zabrać głos w sprawie historycznych ataków wysokich przedstawicieli Rosji. Chodzi m.in. o słowa przewodniczącego rosyjskiej Dumy, który mówił, że zorganizowaniu obozów na ziemiach polskich „sprzyjała przedwojenna atmosfera w Polsce” i władze „podsycające nastroje antysemickie”. W odpowiedzi Muzeum poleca Wiaczesławowi Wołodinowi kurs e-learningu, by mógł się doszkolić.

„Budowie obozów zagłady sprzyjała polska atmosfera”. Rosyjskie władze znów atakują Polskę

Zorganizowaniu przez nazistów obozów zagłady na ziemiach polskich podczas II wojny światowej „sprzyjała przedwojenna atmosfera w Polsce i...

zobacz więcej

We wtorek podczas obrad parlamentu przewodniczący Dumy Państwowej (niższej izby) Wiaczesław Wołodin skomentował niedawną uchwałę polskiego Sejmu dotyczącą wypowiedzi władz Rosji na temat II wojny światowej.

Mówił m.in., że organizowaniu przez nazistów obozów zagłady na ziemiach polskich podczas II wojny światowej „sprzyjała przedwojenna atmosfera w Polsce i stanowisko władz tego kraju, które podsycały nastroje antysemickie w społeczeństwie i przygotowały grunt dla dalszego ludobójstwa i Holokaustu”.

W odpowiedzi Miejsce Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau – mieszczące się w byłym niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym i zagłady – poleciło Wołodinowi zestaw lekcji online.

Jak zaznaczyła placówka, kurs został stworzony przez ekspertów i poświęcony jest skomplikowanej historii obozu i przyczyn Holokaustu.

„Fakty mogą nam pomóc bronić się i zapobiec haniebnemu fałszywaniu i wypaczaniu historii” – dodało Muzeum. Kurs online jest dostępny na stronie internetowej Muzeum w językach polskim i angielskim.źródło:
Zobacz więcej