RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

YouTube kasuje propagandę rosyjskiej telewizji

Platforma YouTube skasowała propagandowy film rosyjskiej stacji telewizyjnej Rossija-1, w którym powielano kłamstwa, dotyczące historii Polski. Zgodnie z kremlowską narracją w programie zarzucono, że II RP ściśle współpracowała z III Rzeszą Hitlera i była państwem antysemickim. O kłamstwach rosyjskiej telewizji pisał w środę portal tvp.info. Dzień później film zniknął z YT.

Znaleźli nową rocznicę, by uderzyć w Polskę. Kłamstwa Rosjan szokują coraz bardziej

Potwierdzają się obawy, że oszczerstwa Putina z końca grudnia to był początek długiej i brutalnej kampanii. Teraz Rosjanie znaleźli nowy pretekst,...

zobacz więcej

„Ten film został usunięty z powodu naruszenia zasad YouTube dotyczących treści drastycznych i zawierających przemoc” – taki komunikat widnieje w miejscu nagrania na YouTube, gdzie jeszcze kilka godzin temu znajdował się materiał szkalujący i zakłamujący polską historię.

Chodzi o program „Wiesti Niedieli”, który jest emitowany przez telewizję Rossija-1, a który prowadzi Dmitrij Kisieliow, nazywany Goebbelsem Putina. O emisji programu i jego kłamstwach pisał w środę portal tvp.info.

We fleszowej zapowiedzi programu przedstawiono zbitkę ujęć filmowych Adolfa Hitlera z prezydentem Polski Andrzejem Dudą, padło też stwierdzenie, że „Duda obraził się na Izrael” – w kontekście decyzji o nieobecności w Jerozolimie, gdzie organizatorzy nie pozwolili polskiemu prezydentowi dojść do głosu.

Będą kolejne ataki. Putin nie skończył ze szkalowaniem Polski

Prezydent Andrzej Duda uniknął pułapki zastawionej na niego przez Władimira Putina i antypolsko, a przy tym prorosyjsko nastawione środowiska...

zobacz więcej

Prowadzący program mówił też o uchwale Sejmu RP, w której „wina za wybuch II wojny światowej jest rozłożona równo na Niemcy i Związek Sowiecki, zaś Polska w tej historycznej konstrukcji to ofiara”. – Taką cyniczną falsyfikację historii na poziomie państwowym skomentowała rzeczniczka MSZ Rosji Maria Zacharowa – opowiada.

„Można odnieść wrażenie, że tak jak w czasach inkwizycji, nauka została ogłoszona przez polski Sejm herezją, a zwolenników faktów historycznych oskarżono o czary. Oto, jak ideologia zwycięża prawdę” – komentowała.

– Polscy posłowie uwierzyli, że za pomocą jednego papierka będą mogli zmienić przeszłość, oczyścić się ze ścisłego wojskowo-politycznego sojuszu Polski z Hitlerem, który uczynił możliwym spisek monachijski o rozbiorze Czechosłowacji w 1938 r. i który określił dalszą ekspansję Niemiec – kontynuował prowadzący program.

Nowością jest uczynienie z Polski głównego winnego Monachium, choć to premierzy Francji i Wielkiej Brytanii dogadywali się tam z Hitlerem. Ale dla widzów „Wiesti Niedieli” wątpliwości już być nie może. - Tak więc, jeśli można mówić o drugiej stronie, na której leży odpowiedzialność za początek II wojny światowej, to jest to sama Polska – orzeka Kisieliow.

Dorzucił, że w tym kontekście nie można nie wspomnieć „o szalejącym wtedy w Polsce antysemityzmie, tak bliskim Hitlerowi”.

źródło:
Zobacz więcej