Werbowali Polaków do pracy w Wielkiej Brytanii. Tam zmuszali do żebrania [WIDEO]

Policja rozbiła międzynarodowy gang, który werbował Polaków do przymusowej pracy i żebractwa w Wielkiej Brytanii. – Wyszukiwano osoby bezrobotne, w trudnej sytuacji, często nieznające języka angielskiego – mówi portalowi tvp.info podinspektor Aleksandra Nowara, rzeczniczka śląskiej policji. W sumie zatrzymano kilkadziesiąt osób. Cztery osoby wpadły na Dolnym Śląsku.

Zatrzymano Polaków podejrzanych o handel ludźmi

Czworo Polaków, trzech mężczyzn i jedna kobieta w wieku 40-50 lat, zostało zatrzymanych w Szwecji związku z procederem handlu ludźmi – podała...

zobacz więcej

Policja zatrzymała tam dwóch mężczyzn w wieku 42 i 20 lat oraz kobiety w wieku 72 i 41 lat. Osoby te zajmowały się werbowanie osób poszukujących pracy. Skupiali się na nieznających języka i będących w trudnej sytuacji.
B – Chętnym organizowano wyjazd do Wielkiej Brytanii i załatwiano wszelkie formalności – wyjaśnia nam podinspektor Nowara.

Na Wyspach Brytyjskich zwerbowani byli wykorzystywani do przymusowej pracy i żebrania. – Niemal cały dochód i przyjmowane przez nich dotacje były im odbierane – wyjaśnia rzeczniczka śląskiej policji. Proceder trwał od 2016 r.

Cala czwórka zatrzymanych usłyszała zarzuty handlu ludźmi. Trafili na trzy miesiące do aresztu. Grozi im od trzech do 15 lat więzienia.

Jednak „polskie” zatrzymania to jedynie wierzchołek góry lodowej. Na potrzeby tego śledztwa powołano specjalny międzynarodowy wspólny zespół dochodzeniowo-śledczy. W Wielkiej Brytanii zatrzymano łącznie kilkadziesiąt osób – głównie obywateli Polski i Wielkiej Brytanii.

– Sprawa jest rozwojowa – wyjaśnia policjantka, tłumacząc wciąż skąpe informacje dotyczące tego śledztwa.

źródło:
Zobacz więcej