RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

BGK otworzył w Londynie trzecie zagraniczne przedstawicielstwo

Uroczyste otwarcie odbyło się w środę wieczorem w The Gherkin (fot. Twitter/Ministerstwo Finansów)

Bank Gospodarstwa Krajowego otworzył przedstawicielstwo w Londynie; celem jest przyciąganie do Polski brytyjskich inwestorów i wspieranie promocji Polski. To trzecie zagraniczne przedstawicielstwo BGK.

Ogromne wsparcie dla polskiego eksportu na Ukrainie

Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) podpisał długoterminową umowę kredytu na finansowanie budowy nowoczesnego centrum handlowego w Charkowie –...

zobacz więcej

Uroczyste otwarcie odbyło się w The Gherkin, jednym z najbardziej znanych i prestiżowych wieżowców w londyńskim City. Właśnie tam swoją siedzibę ma przedstawicielstwo BGK.

W inauguracji wzięli udział m.in. minister finansów Tadeusz Kościński, prezes zarządu BGK Beata Daszyńska-Muzyczka, ambasador RP w Londynie Arkady Rzegocki oraz liczni przedstawiciele sektora bankowego z Polski, Wielkiej Brytanii i innych państw.

– Mimo że Wielka Brytania wychodzi z Unii Europejskiej, to dalej centrum finansowe będzie tu, w Londynie, dalej stąd będzie czerpany kapitał; więc ważne jest to, że taki bank jak BGK będzie tutaj. To, że otwarcie następuje dwa tygodnie przed brexitem, jest też wysłaniem jasnego sygnału do rządu brytyjskiego, że my dalej widzimy City jako główne centrum finansowe – mówił minister Kościński, który podczas wizyty w Londynie spotkał się także ze swoim brytyjskim odpowiednikiem Sajidem Javidem i ministrem ds. wyjścia z UE Stephenem Barclayem.

– Jeśli chcemy budować Polskę, musimy być obecni, aby przynajmniej być rozpoznawalni na rynku finansowym, po to, by budować relacje i współpracę z instytucjami finansowymi; po to, żeby później polski rząd mógł zaciągać tańsze finansowanie, co robi poprzez BGK – mówiła prezes Daszyńska-Muzyczka, wyjaśniając ideę tworzenia zagranicznych przedstawicielstw banku.

Podkreślała, że wyjście Wielkiej Brytanii z UE nie oznacza, iż Londyn straci na znaczeniu jako centrum finansowe.

BGK weźmie udział w finansowaniu infrastruktury w krajach Trójmorza

Bank Gospodarstwa Krajowego weźmie udział w programie finansowania inwestycji infrastrukturalnych w krajach Trójmorza, których koszt szacowany jest...

zobacz więcej

Jak informuje bank, do zadań przedstawicielstwa należeć będą m.in. prowadzenie działań z zakresu komunikacji i promocji umożliwiających wzmocnienie polskiej ekspansji zagranicznej oraz przyciąganie brytyjskich inwestorów do Polski. Utworzenie londyńskiej placówki ma na celu promocję Polski wśród reprezentantów brytyjskiego biznesu. Dotyczy to m.in. instytucji z sektora private equity oraz lokalnych think tanków i lobbystów.

Innym aspektem działalności przedstawicielstwa będzie nawiązywanie i utrzymywanie relacji z lokalnymi instytucjami finansowymi Wielkiej Brytanii oraz polskimi podmiotami obecnymi na tamtejszym rynku. W gestii przedstawicieli leżeć będzie również kreowanie pozytywnego wizerunku Polski i BGK.

To trzecie zagraniczne przedstawicielstwo BGK - pierwsze otwarto w 2018 r. w Brukseli, następne we Frankfurcie, zaś teraz trwają przygotowania do uruchomienia podobnych placówek w Waszyngtonie, Singapurze i Amsterdamie.

źródło:

Zobacz więcej