Raport

#FabrykahejtuPO

Fogiel: System sprawiedliwości to nie jest kwestia podlegająca UE

Według wicerzecznika PiS, TSUE ma „wyraźną skłonność do rozszerzania swoich kompetencji” (fot. Shutterstock/Zolnierek)

– System sprawiedliwości to nie jest kwestia podlegająca UE – podkreślił wicerzecznik PiS Radosław Fogiel. W jego ocenie „metodą faktów dokonanych TSUE próbuje zagarniać kolejne elementy suwerenności państw członkowskich, sugerując, że dotyczy ich prawodawstwo unijne”.

Remis w Senacie, opozycja bez większości

Pierwsze w tym roku posiedzenie Senatu rozpoczęło się od „pewnego sukcesu PiS” – ocenił wicemarszałek izby Stanisław Karczewski. W ten sposób...

zobacz więcej

Fogiel był pytany w Polskim Radiu 24 o działania UE w zakresie praworządności w Polsce, a także o nowelizację ustaw sądowych dotyczącą m.in. odpowiedzialności dyscyplinarnej sędziów.

Gość ocenił, że sytuacja robi się „nieco skomplikowana”. – Problemem może okazać się fakt, że znajdujemy się w sytuacji (...) chłopca do bicia, który mówi na boisku, że dwa plus dwa równa się cztery, a przychodzi trzech wyrostków z klas starszych i mówią, że nie, że dwa plus dwa to jest sześć, a jak nie będzie cicho, to dostanie w łeb. To jest, niestety, to niebezpieczeństwo – powiedział.

Wicerzecznik PiS zapewnił, że polskie władze są „uzbrojone w argumenty prawne, będą je przedstawiać, obserwować rozwój wydarzeń”.

– Same oczekiwania wobec Polski są czasami wzajemnie się wykluczające. Z jednej strony są zarzuty do ustaw o ustroju sądów, np. ze strony opozycji, wyrażane w Brukseli również. Cały czas musimy pamiętać, że zgodnie z traktatami system sprawiedliwości, sądownictwa to nie są kwestie, które podlegają UE – zaznaczył.

Według wicerzecznika PiS TSUE ma „wyraźną skłonność do rozszerzania swoich kompetencji i negowania tego, że system sprawiedliwości jest kwestią krajową”.

– Sprawa jest poważna, bo rzeczywiście metodą faktów dokonanych TSUE próbuje zagarniać czy anektować kolejne elementy suwerenności państw członkowskich, sugerując, że dotyczy ich ustawodawstwo unijne – powiedział.

Komisja Europejska wystąpiła do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej o środki tymczasowe ws. przepisów dotyczących reżimu dyscyplinarnego wobec polskich sędziów. Jeśli TSUE przyjmie ten wniosek, Izba Dyscyplinarna SN zostanie zawieszona.

źródło:

Zobacz więcej