Szef MON: Zakończyliśmy negocjacje dot. zakupu myśliwców F-35

Polska mogłaby otrzymać pierwsze egzemplarze nowych myśliwców już w 2024 roku (fot. arch. Marina Lystseva\TASS via Getty Images)

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak poinformował, że jeszcze w styczniu planowane jest podpisanie ze Stanami Zjednoczonymi umowy na zakup myśliwców F35. Polska – zgodnie z porozumieniem z firmą Lockheed Martin – chce kupić 32 samoloty.

Szatkowski: Polska po zakupie F-35 trafi do elitarnego klubu w NATO

Polska po zakupie myśliwców F-35 trafi do elitarnego klubu państw NATO, które dysponują technologiami samolotów niewykrywalnych dla radarów....

zobacz więcej

W III Programie Polskiego Radia minister obrony przekazał, że negocjacje z Amerykanami zostały już „w zasadzie sfinalizowane” i pozostało dopełnić jedynie drobne sprawy proceduralne.

– Jestem przekonany, że jeszcze w styczniu podpiszemy umowę z USA na zakup 32 samolotów F-35, czyli najnowocześniejszych samolotów na świecie – powiedział Błaszczak.

To jednomiejscowy, jednosilnikowy myśliwiec wielozadaniowy piątej generacji, który spełnia wymagania wszystkich rodzajów amerykańskich sił zbrojnych. Samolot jest zdolny do wykonywania misji bliskiego wsparcia, bombardowań i typowo myśliwskich zadań walki powietrznej.

Według koncernu Lockheed Martin cena samolotu w wersji A, którą jest zainteresowana Polska, ma spaść poniżej 80 mln dol. Pierwsze samoloty dla Polski zostałyby dostarczone w 2024 r., pozostając początkowo w USA, gdzie służyłyby do szkolenia pilotów i personelu naziemnego. Dwa lata później F-35 miałyby wejść do służby w Polsce, co oznaczałoby wycofanie myśliwców MiG-29.

Według planów MON uzupełnieniem programu Harpia (samolotu bojowego piątej generacji) ma być połączenie F-35 z bezzałogowymi platformami rozpoznawczymi i bojowymi.

źródło:
Zobacz więcej