Gowin o KRS: Popieram poprawkę prof. Rzeplińskiego

Profesor Andrzej Rzepliński, były prezes Trybunału Konstytucyjnego (fot. arch. PAP/DPA/Jan A. Nicolas/dpa)

– Osoba, która bardzo ostro krytykuje wprowadzane przez nas zmiany, ale jeszcze kilka lat temu ostro krytykowała też sposób działania sądów. Zdaniem prof. Rzeplińskiego, w KRS powinni zasiadać nie sędziowie, tylko wybierane przez parlament autorytety prawnicze – powiedział wicepremier, ministrem nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin.

Remis w Senacie, opozycja bez większości

Pierwsze w tym roku posiedzenie Senatu rozpoczęło się od „pewnego sukcesu PiS” – ocenił wicemarszałek izby Stanisław Karczewski. W ten sposób...

zobacz więcej

W wywiadzie dla tygodnika „Gość Niedzielny” wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego mówił m.in. o możliwościach kompromisu w sporze z sędziami.

„Wyboru członków KRS nie powinni dokonywać sami sędziowie, bo taki wybór zawsze ma charakter korporacyjno-towarzyski” – uważa Gowin. Według niego KRS powinna reprezentować społeczeństwo, co wymagałoby zmiany konstytucji. Jego zdaniem w tej sprawie możliwe byłoby ponadpartyjne porozumienie.

„Oczywiście zaraz podniosą się głosy, że proponuję kolejny zamach na niezależność sądów. Ale wie pan, kto jest autorem popieranej przeze mnie poprawki? Prof. Andrzej Rzepliński, były prezes Trybunału Konstytucyjnego” – podkreśla Gowin.

„Osoba, która bardzo ostro krytykuje wprowadzane przez nas zmiany, ale jeszcze kilka lat temu ostro krytykowała też sposób działania sądów. Zdaniem prof. Rzeplińskiego, w KRS powinni zasiadać nie sędziowie, tylko wybierane przez parlament autorytety prawnicze” – przekonuje Gowin.

Zdaniem wicepremiera poparcie takiej zmiany byłoby testem dobrej woli dla opozycji.

„Politycy ze wszystkich stron sceny politycznej zdają sobie sprawę, że dalsza eskalacja sporu o sądownictwo jest dla państwa destrukcyjna. Być może doszliśmy do ściany, do punktu zwrotnego? Na razie jednak opozycja żąda po prostu powrotu do stanu sprzed 2016 r. Na to nie mogę się zgodzić. Wszystkie badania dowodzą, że Polacy domagają się zmian” – powiedział Gowin.

źródło:
Zobacz więcej