RAPORT

Wojna na Ukrainie

Wpadła grupa nielegalnych imigrantów i organizatorów przerzutu

Na ślady nielegalnego przekroczenia granicy z Ukrainy natrafił na pasie drogi granicznej patrol SG z Horyńca-Zdroju(fot. Straż Graniczna)
Na ślady nielegalnego przekroczenia granicy z Ukrainy natrafił na pasie drogi granicznej patrol SG z Horyńca-Zdroju(fot. Straż Graniczna)

Siedmiu obywateli Turcji zatrzymała Straż Graniczna w związku z nielegalnym przekroczeniem granicy z Ukrainy. Czterej z nich to organizatorzy przerzutu przez granicę, a trzej to nielegalni imigranci.

Nielegalni imigranci z Bangladeszu i Iraku znalezieni w naczepie ciężarówki

Policjanci z Pawłowic (woj. śląskie) zatrzymali dwóch obywateli Bangladeszu i obywatela Iraku, którzy nielegalnie przyjechali do Polski ukryci w...

zobacz więcej

Rzeczniczka Bieszczadzkiego Oddziału SG mjr Elżbieta Pikor poinformowała, że akcja została przeprowadzona wraz z funkcjonariuszami Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej.

Na ślady nielegalnego przekroczenia granicy z Ukrainy do Polski 13 stycznia tuż po północy natrafił na pasie drogi granicznej patrol Straży Granicznej z Horyńca-Zdroju.

– Do akcji włączono śmigłowiec SG oraz psy tropiące. Zaangażowano też dodatkowych funkcjonariuszy z BiOSG i Nadbużańskiego Oddziału SG. Po kilku godzinach zatrzymano dwóch obywateli Turcji poruszających się autami na niemieckich numerach rejestracyjnych. Zebrane informacje uzasadniały podejrzenie, że zatrzymani Turcy przyjechali po odbiór grupy imigrantów – wyjawiła mjr Pikor.

Dodała, że dalsze działania prowadzono już w woj. lubelskim w okolicy miejscowości Wierzchowiska Drugie. Tam zatrzymano kolejnych pięciu obywateli Turcji.

– Wśród nich było trzech nielegalnych imigrantów, którzy kilkanaście godzin wcześniej pieszo przekroczyli granicę z Ukrainy do Polski, oraz dwóch tureckich studentów, organizatorów przerzutu – przekazała rzeczniczka BiOSG.

Obcokrajowcy poruszali się dwoma samochodami wynajętymi w Polsce. Ich głównym celem były Niemcy.

Nielegalni imigranci, pieniądze i fikcyjna granica

Rosjanin przerzucał przez fikcyjną granicę nielegalnych emigrantów. Podróż do wymarzonej Finlandii kosztowała każdego z nich 10 tys. euro. Na...

zobacz więcej

Mjr Pikor zaznaczyła, że trzej tureccy imigranci w ramach readmisji uproszczonej zostali przekazani z powrotem na Ukrainę. Natomiast czterej organizatorzy przerzutu: dwóch studiujących w Polsce Turków i dwóch legalnie przebywających w Niemczech jest w dyspozycji prokuratury. Zarzuca się im organizowanie przerzutu nielegalnych imigrantów.

Rzeczniczka BiOSG poinformowała, że jest to druga akcja SG w tym roku, w której zatrzymano imigrantów i organizatorów przerzutu. W pierwszym tygodniu stycznia strażnicy graniczni zatrzymali w okolicach Arłamowa trzech Syryjczyków, którzy pieszo przekroczyli granicę z Ukrainą, oraz dwóch organizatorów przerzutu: Polaka i Syryjczyka, którzy odebrali imigrantów z granicy i zamierzali ich przewieźć do Niemiec.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej