RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Turcja odblokowała swoim obywatelom dostęp do Wikipedii

Werdykt Trybunału Konstytucyjnego może mieć znaczenie precedensowe (fot. pixabay/geralt)

Po prawie trzech latach rząd Turcji odblokował swoim obywatelom dostęp do Wikipedii. Decyzję wymusił Trybunał Konstytucyjny, który orzekł pod koniec grudnia, że blokada narusza konstytucyjną zasadę wolności słowa.

Egipski dyplomata wezwany do MSZ po nalocie policji na turecką redakcję w Kairze

Do MSZ Turcji wezwano w środę charge d'affaires (szefa misji dyplomatycznej trzeciej klasy – red.) Egiptu w związku z policyjnym nalotem na...

zobacz więcej

Władze tureckie zablokowały tureckim internautom dostęp do wszystkich wersji językowych Wikipedii w 2017 r., a jako powód podano zamieszczanie przez nią artykułów sugerujących, że Turcja wspiera organizacje terrorystyczne.

Artykuły opublikowane w anglo- i niemieckojęzycznej wersji Wikipedii o Turcji i tureckim prezydencie Recepie Tayyipie Erdoganie zawierały m.in. krytyczną ocenę ustaw antyterrorystycznych wprowadzonych w tym kraju oraz przyjętej w referendum reformy konstytucyjnej. Informowano także o naciskach wywieranych przez władze na media i opozycję

Rząd oskarżył Wikipedię o udział w „kampanii oszczerstw” i zażądał usunięcia tekstów.

Wikipedia odmówiła, powołując się m. in. zasadę wolności wypowiedzi.

Po wprowadzeniu blokady Wikipedia próbowała negocjować z rządem i bezskutecznie przedstawiała swoje racje w sądach niższych instancji.

W końcu skierowała sprawę do Trybunału Konstytucyjnego, który uznał blokadę za sprzeczną z prawem.

Werdykt Trybunału Konstytucyjnego może mieć znaczenie precedensowe. Turcja, zwłaszcza po nieudanej próbie wojskowego zamachu stanu w 2016 r., stale ogranicza wolność słowa i blokuje dostęp do tysięcy innych stron internetowych. W 2008 r. zablokowała dostęp do serwisu internetowego YouTube z powodu filmów rzekomo obrażających prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana.

Natomiast Twitter twierdzi, że z Turcji otrzymuje najwięcej żądań usunięcia i cenzury publikowanych treści.

źródło:

Zobacz więcej