Zmarła kolejna ofiara wybuchu w zakładzie petrochemicznym

Zmarła trzecia ofiara wybuchu w zakładzie petrochemicznym koło Tarragony, w północno-wschodniej Hiszpanii. Do eksplozji doszło we wtorek w miejscowości La Canonja.

Potężny wybuch w zakładzie petrochemicznym. Jedna osoba nie żyje [WIDEO]

Jedna osoba zginęła, a co najmniej sześć zostało rannych w wyniku eksplozji, do której doszło we wtorek wieczorem w zakładzie petrochemicznym w...

zobacz więcej

Z informacji władz szpitala Vall d'Hebron w Barcelonie, gdzie po wypadku przetransportowano pracownika zakładu petrochemicznego, wynika, że jego stan od początku określany był jako krytyczny. Ofiara miała poparzone 90 proc. ciała.

W szpitalach w stanie ciężkim wciąż przebywa siedmiu innych pracowników fabryki specjalizującej się w produkcji tlenku etylenu, łatwopalnego gazu z grupy cyklicznych eterów.

Eksplozja w zakładzie nastąpiła w stosunkowo nowej części fabryki, oddanej do użytku w 2017 r. Przez kilka godzin po wypadku nad zakładem unosił się wysoki na kilkadziesiąt metrów słup ognia oraz dymu.

Krótko po eksplozji uruchomiono akcję ratowniczą, w której brało udział 20 jednostek straży pożarnej. Rozpoczęto też poszukiwania zaginionego pracownika, którego ciało wydobyto z miejsca wybuchu dopiero w środę rano.

Inna ofiara śmiertelna to mieszkaniec tarragońskiego osiedla Torreforta, oddalonego od zakładu petrochemicznego o 3 km. Mężczyzna zginął, gdy wskutek eksplozji metalowy element fabryki uderzył w budynek mieszkalny. Świadkowie zdarzenia twierdzą, że ważący około 800 kg element wpadł przez okno do mieszkania; właściciel mieszkania poniósł śmierć na miejscu.

Z pierwszych ustaleń śledztwa wynika, że do eksplozji doszło we wtorek po 18.40, kiedy nastąpił wybuch w zbiorniku z tlenkiem etylenu. Mimo silnej eksplozji nie zadziałał system alarmowy zakładu.

W środę po południu zakończono badania ewentualnego skażenia powietrza w miejscowościach położonych w pobliżu fabryki w La Canonja. Potwierdziły one, że nie doszło do zanieczyszczenia środowiska.

źródło:

Zobacz więcej