RAPORT

Kampania 2020

Wiceszefowa PE: Należy zagrozić Polsce dotkliwymi karami finansowymi

Katarina Barley do niedawna zajmowała fotel ministra sprawiedliwości w rządzie Angeli Merkel (fot. REUTERS/Fabrizio Bensch)

Jeśli Polska przyjmie ustawę dotyczącą zmian w sądownictwie, należy zagrozić jej „dotkliwymi karami finansowymi” – uważa wiceszefowa Parlamentu Europejskiego Katarina Barley. Jej zdaniem polska reforma wymiaru sprawiedliwości jest nie do przyjęcia – czytamy w wywiadzie, którego niemiecka polityk z Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SPD) udzieliła dziennikowi „Sueddeutsche Zeitung”.

PE debatuje o Polsce, wiceszefowa KE mówi o zmartwieniu. Jaki: Szczyt cynizmu [WIDEO]

Sądy w Polsce są niezawisłe i wolne; Polska jest krajem praworządnym, a wymiar sprawiedliwości nie został zreformowany, dlatego jest reliktem...

zobacz więcej

„Jeśli ustawa zostanie przyjęta, to natychmiast musi zadziałać Trybunał Sprawiedliwości UE i zawnioskować o środki tymczasowe, by wykonywanie prawa zostało zawieszone. Gdyby to nie poskutkowało, należy zagrozić dotkliwymi karami finansowymi” – domaga się polityk SPD, do niedawna minister sprawiedliwości w rządzie Angeli Merkel.

Według Barley polska reforma wymiaru sprawiedliwości jest nie do przyjęcia. Nazwała ją „prowokacją” i „afrontem”. Zdaniem polityk SPD zmiany podkopują fundamenty prawne Unii Europejskiej.

„Istnieje zasada, że w przypadkach, kiedy prawo krajowe jest sprzeczne z unijnym, stosuje się prawo unijne. Tymczasem w ustawie, nad którą będzie debatować Senat, jest zawarte sformułowanie, że polscy sędziowie muszą stosować polskie prawo. Ten atak na praworządność nie ogranicza się już do terytorium Polski, lecz dotyczy całej UE” – przekonywała wiceszefowa PE.

Przyjęta w grudniu przez polski Sejm ustawa wprowadza m.in. odpowiedzialność dyscyplinarną sędziów za działania lub zaniechania mogące uniemożliwić lub istotnie utrudnić funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości, za działania kwestionujące skuteczność powołania sędziego oraz za „działalność publiczną niedającą się pogodzić z zasadami niezależności sądów i niezawisłości sędziów”.

źródło:

Zobacz więcej