RAPORT

Demaskujemy fake newsy

Coraz więcej imigrantów w Hiszpanii składa wnioski o azyl

112 tysięcy migrantów przybyłych do Hiszpanii samolotami, odmówiło powrotu do swych ojczyzn (fot. PAP/EPA/Miguel Paquet)

Do Hiszpanii w minionym roku dotarła transportem lotniczym rekordowa liczba 112 tys. migrantów, którzy odmówili powrotu do swoich państw i złożyli wnioski o azyl polityczny. Zdecydowaną większość stanowią obywatele państw Ameryki Łacińskiej.

„Biedaturystyka” coraz bardziej popularna. Internauci oburzeni

Fotografie cudzoziemca sprzedającego bransoletki na Sri Lance wywołały wśród internautów i dziennikarzy debatę o tzw. biedaturystyce – żebractwie...

zobacz więcej

W zeszłym roku wniosek o azyl polityczny złożyło o ponad 100 proc. więcej osób przybyłych samolotami niż w 2018 r. „Pod tym względem Hiszpania jest już trzecim krajem Europy. Wyprzedzają ją tylko Francja i Niemcy, gdzie liczba wniosków o azyl ze strony przybyłych samolotami przekroczyła w 2019 r. 126 tys.” – oszacował dziennik „El Pais” w oparciu o dane rządu w Madrycie.

Zdecydowaną większość „samolotowych migrantów” stanowią obywatele państw Ameryki Łacińskiej. Ponad połowa pochodzi z Wenezueli i Kolumbii, a w dalszej kolejności – Hondurasu, Salwadoru i Nikaragui.

Ministerstwo spraw wewnętrznych Hiszpanii poinformowało również, że w 2019 r. do tego kraju dotarło łącznie z Afryki 30 tys. nielegalnych imigrantów (aż 24,7 tys. drogą morską). Rok wcześniej liczba wszystkich afrykańskich migrantów, którzy dotarli do Hiszpanii przekroczyła rekordowy poziom 64,3 tys. osób.

Statystyki te nie objęły migrantów, którzy przylecieli jako turyści, po czym nie powrócili do swoich krajów. Zarówno MSW, jak i pozarządowa organizacja zajmująca się prawami migrantów Caminando Fronteras (CF) potwierdzają, że skala tego zjawiska rośnie i dokładna liczba takich osób jest trudna do ustalenia.

źródło:
Zobacz więcej