RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Polska dostanie 2 mld euro z unijnego funduszu

To efekt rozmów prowadzonych dotychczas na temat sytuacji Polski (fot. Shutterstock/Doin)

2 mld euro dostanie Polska z Funduszu Sprawiedliwej Transformacji dla państw, których energetyka w większym stopniu uzależniona jest od węgla. To największa kwota z wszystkich przyznanych krajom z funduszu; jego budżet wynosi 7,5 mld euro.

NBP poinformował o nadwyżce na rachunku obrotów bieżących

W listopadzie minionego roku nadwyżka na rachunku obrotów bieżących Polski wyniosła 6,2 mld zł. Taką informację opublikował Narodowy Bank Polski....

zobacz więcej

Jak powiedział minister klimatu Michał Kurtyka, przyznanie pieniędzy Polsce to efekt rozmów prowadzonych dotychczas na temat sytuacji Polski.

– To bardzo dobra informacja, 26 proc. z zaproponowanej puli ma trafiać do Polski. Nasza dobra pozycja w negocjacjach klimatycznych została odzwierciedlona w zaproponowanym podziale środków – mówił minister.

Michał Kurtyka poinformował, że mimo wsparcia Unii Europejskiej, Polska nie jest w stanie przystąpić do neutralności klimatycznej do 2050 r.

– Trudno oczekiwać, żeby Polska w ten sam sposób realizowała założenia nowego Zielonego ładu dla Europy i wszystkie państwa członkowskie wyraziły zgodę na taki status Polski – wskazywał.

Jak dodał minister, Polska jako strona porozumienia paryskiego pozostaje zobowiązana do osiągnięcia neutralności w drugiej połowie XXI wieku.

Neutralność klimatyczna do 2050 r. to założenie nowego Zielonego Ładu dla Europy. Chodzi o to, aby unijna gospodarka tyle samo pochłaniała co emitowała gazów cieplarnianych.

źródło:
Zobacz więcej