RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

KE chce ustalać wysokość płac minimalnych w krajach UE

Poziom europejskiej płacy minimalnej miałby być różny w każdym państwie, ale nie mógłby być mniejszy niż 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia w tym kraju (fot. Shutterstock/Quisquilia)
Poziom europejskiej płacy minimalnej miałby być różny w każdym państwie, ale nie mógłby być mniejszy niż 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia w tym kraju (fot. Shutterstock/Quisquilia)

Hiszpański „El Pais” ujawnił część planów przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen w sprawie płac minimalnych w krajach unijnych. Według gazety poziom tego świadczenia miałby stanowić co najmniej 60 proc. średniej płacy w państwach UE.

Wzrosły stawka godzinowa i pensja minimalna

Od 1 stycznia płaca minimalna wynosi 2,6 tys. zł – to wzrost o 350 zł w stosunku do roku ubiegłego. Z 14 zł i 70 groszy w roku ubiegłym do 17 zł...

zobacz więcej

„El Pais” podał, że jeszcze w styczniu br. KE przedstawi państwom członkowskim projekt tzw. europejskiej płacy minimalnej. Komisja miałaby zobowiązać rządy wszystkich państw unijnych do zagwarantowania tej kwoty w krajowych przepisach.

„Już w tym tygodniu powinny ruszyć prace KE w sprawie europejskiej płacy minimalnej, jednej z kluczowych propozycji w nowym planie społecznym” – napisał madrycki dziennik.

Poziom europejskiej płacy minimalnej miałby być różny w każdym państwie, ale nie mógłby być mniejszy niż 60 proc. przeciętnego wynagrodzenia w tym kraju. Dodatkowo – twierdzi „El Pais” – Komisja planuje utworzenie europejskiego ubezpieczenia społecznego.

„Celem tych propozycji jest konwergencja gospodarcza wśród członków UE, obniżenie zagrożenia w postaci dumpingu w zakresie płac na europejskim rynku pracy, a także ochrona przed ubóstwem 110 mln zagrożonych nim Europejczyków” – twierdzi gazeta.

Zmiana w podatkach. Od dziś wyższe pensje „na rękę”

Od wtorku obowiązuje nowa skala podatkowa, z niższą stawką w wysokości 17 proc., ponad dwukrotnie wzrastają koszty uzyskania przychodów. To efekt...

zobacz więcej

Odnotowuje ona bardzo duże dysproporcje w wysokości płacy minimalnej pomiędzy krajami „starej UE” a państwami unijnymi w Europie Środkowo–Wschodniej.

„Według europejskiej agencji Eurofound roczna minimalna płaca netto w krajach takich jak Polska, Węgry, Czechy czy Słowacja nie przekracza (w przeliczeniu) 5 tys. euro, a w Bułgarii i Rumunii oscyluje na poziomie 3 tys. euro. Z kolei w Niemczech, Francji i Włoszech przekracza 13 tys. euro, a w Hiszpanii 11 tys. euro” – odnotował „El Pais”.

Gazeta uważa, że nowy plan KE jest korzystny dla państw „starej Unii”, naciskających na Brukselę „w kwestii zwalczania dumpingu płacowego poprzez zaostrzenie przepisów dotyczących pracowników delegowanych, np. w transporcie”.

W Polsce płaca minimalna wynosi 2,6 tys. zł brutto, co daje około 1877 zł na rękę.

źródło:

Zobacz więcej