Kluby piłkarskie z rekordowymi przychodami. Na czele FC Barcelona

Wpływy Barcelony sięgną wkrótce miliard dolarów (fot. David Ramos/Getty Images)

Firma doradcza Deloitte opublikowała raport o przychodach klubów piłkarskich za sezon 2018/19. Futbolowi giganci uzyskali rekordowe wpływy, w wysokości 9,3 mld euro. Na szczycie zestawienia znalazła się FC Barcelona, z kwotą 840,8 mln euro przychodów.

UOKiK nałożył najwyższą w historii karę. Chodzi o niemiecką firmę

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył 120,6 mln zł kary na Volkswagen Group Polska za wprowadzenie w błąd klientów ws. m.in....

zobacz więcej

Z 23. raportu „Football Money League” firmy Deloitte wynika, że przychody 20 największych futbolowych potęg wyniosły łącznie 9,3 mld euro. To o 11 proc. więcej niż rok wcześniej. Aby znaleźć się w zestawieniu trzeba było przekroczyć poziom przychodów co najmniej 207 mln euro.

Na pierwszym miejscu – po raz pierwszy w historii zestawienia – znalazła się FC Barcelona. „Duma Katalonii” jest jednocześnie pierwszym klubem, który złamał barierę 800 mln euro przychodów. Wpływy Barcelony sięgnęły prawie 841 mln euro.

Na drugą pozycję zepchnięty został Real Madryt (757,3 mln euro), trzeci jest Manchester United (711,5 mln), czwarty Bayern Monachium (660,1 mln), a piąty Paris Saint-Germain (635,9 mln).

– Jak przewidujemy, w niedalekiej przyszłości 20 najlepszych klubów Money League będzie w stanie wygenerować ponad 10 mld euro łącznego przychodu – zaznaczył Dan Jones z Deloitte. – Co więcej, rośnie przepaść między klubami z czołówki a resztą. Pierwsza piątka zestawienia ma wyższe łączne przychody niż 11 klubów, które zajęły miejsca od 10 do 20 razem wziętych.

Koniec futbolowego eldorado w Chinach. Kluby ograniczają pensje

Chiński Związek Piłki Nożnej (CFA) ogłosił nowe zasady ograniczające wynagrodzenie zagranicznych piłkarzy. Maksymalnie będą mogli otrzymywać 3,3...

zobacz więcej

Wzrost przychodów FC Barcelony można w dużej mierze przypisać zmianie podejścia klubu do swojej działalności. Głównym czynnikiem jest decyzja o przejęciu od partnerów zewnętrznych działań handlowych i licencyjnych. Dało to klubowi dodatkową kontrolę nad promocją i sprzedażą jego produktów.

– Barcelona jest na dobrej drodze, aby zostać pierwszym klubem Money League o wartości 1 mld euro w nadchodzących latach – dodał Jones.

Największą reprezentację w „Deloitte Money League” ma liga angielska. W zestawieniu znalazło się osiem klubów Premier League.

Kuby z innych wielkich pięciu lig piłkarskich: francuskiej Ligue 1, hiszpańskiej La Ligi, niemieckiej Bundesligi i włoskiej Serie A również znajdują się w pierwszej dwudziestce. Skład top 20 pozostaje stosunkowo stabilny. W tegorocznej edycji pojawiły się dwie nowe drużyny – Olympique Lyon (na 17. miejscu) i SSC Napoli (20.).

źródło:
Zobacz więcej