RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Gwiazdy tenisa zebrały 5 mln dolarów na walkę z pożarami w Australii

Naomi Osaka, Serena Williams i Caroline Wozniacki zbierały fundusze na walkę z pożarami w Australii (fot. PAP/EPA/SCOTT BARBOUR)

Prawie 5 mln dolarów zebrali czołowi tenisiści podczas meczu pokazowego i towarzyszących mu akcji charytatywnych w Melbourne. Impreza poprzedzająca wielkoszlemowy Australian Open służyła zbiórce pieniędzy na walkę z pożarami na antypodach.

Pożary w Australii. Polski premier oferuje pomoc

Premier Mateusz Morawiecki rozmawiał telefonicznie z premierem Australii Scottem Morrisonem - poinformował na Twitterze rzecznik rządu Piotr Müller.

zobacz więcej

Wydarzenie nazwano „AO Rally for Relief”. Na trybunach kortu centralnego im. Roda Lavera zasiadło ponad 15 tys. osób. Obejrzały one występ m.in. Amerykanki Sereny Williams, Japonki Naomi Osaki, Dunki polskiego pochodzenia Caroline Wozniacki, Hiszpana Rafaela Nadala, Serba Novaka Djokovica, Szwajcara Rogera Federera i reprezentanta gospodarzy Nicka Kyrgiosa. Kilkakrotnie zapraszano na kort do wspólnej gry wolontariuszy, którzy pomagają strażakom w walce z żywiołem.

Jak na razie zebrano 4 826 014 dolarów. Składają się na to wpływy z biletów, wpłaty indywidualne zawodników i program „Asy dla Wsparcia Walki z Pożarami Buszu”. Australijska federacja obiecała, że za każdego asa zaserwowanego podczas rozgrywanej w pierwszej połowie stycznia imprezy drużynowej ATP Cup oraz podczas rozpoczynającego się w poniedziałek Australian Open zapłaci 100 dol. australijskich.

Nękające w ostatnich miesiącach kraj z antypodów pożary spowodowały śmierć 28 osób, zniszczenie ponad 2,5 tys. domów, obszarów rolnych wielkości Bułgarii oraz śmierć pół miliona zwierząt.

Udało się opanować „megapożar” pod Sydney. Wreszcie mają spaść deszcze

Australijscy strażacy poinformowali w poniedziałek, że udało im się opanować „wielki pożar”, który wymykał się spod kontroli przez prawie trzy...

zobacz więcej

Dym spowodował zanieczyszczenie powietrza także w Melbourne, a zawodnicy narzekali na kłopoty z oddychaniem. Efektem było opóźnienie i przerywanie meczów w dwóch pierwszych dniach kwalifikacji.

Większość z zaplanowanych na środę spotkań została zaś ostatecznie przełożona na kolejny dzień ze względu na ulewę.

– Według najnowszych informacji prognozy na kolejny tydzień są dobre. Nie zakładamy więcej opóźnień. Podjęliśmy też dodatkowe środki, by mieć pewność, że Australian Open odbędzie się zgodnie z planem – oświadczył dyrektor wielkoszlemowego turnieju Craig Tiley.

źródło:
Zobacz więcej