RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Rosyjski rząd podał się do dymisji. Premier wyjaśnił powody

– Nie wszystko się udało – ocenił Władimir Putin przyjmując dymisję rządu (fot. PAP/EPA/DMITRY ASTAKHOV / SPUTNIK / GOVERNMENT PRESS SERVICE POOl)

Premier Rosji Dmitrij Miedwiediew podał się do dymisji wraz z całym składem gabinetu. Szef rządu wyjaśnił, że decyzja ta ma związek z propozycjami zmiany Konstytucji Federacji Rosyjskiej, złożonymi przez prezydenta Władimira Putina. Putin przyjął dymisję rządu, a jego członkom podziękował za dotychczasową pracę, choć, jak ocenił, „nie wszystko się udało”. Powierzył im także pełnienie swoich funkcji do czasu sformowania nowego gabinetu.

Rosja liczy na potępienie Polski w Radzie Europy

Rosja zamierza złożyć w Radzie Europy projekt rezolucji krytykującej Polskę za „kłamstwa historyczne i manipulację faktami” dotyczącymi wybuchu II...

zobacz więcej

– Poprawki do konstytucji wprowadzą istotne zmiany nie tylko w brzmieniu szeregu artykułów tejże konstytucji, ale także w równowadze władz: wykonawczej, ustawodawczej i sądowniczej – wyjaśnił Miedwiediew tłumacząc powody swojej decyzji.

Po decyzji o podaniu się rządu do dymisji kurs rubla rosyjskiego spadł o 30 kopiejek, do 61,725 rubli za 1 dolara. To najniższy poziom w ciągu ostatniego tygodnia.

Jedna z przedłożonych przez prezydenta zmian dotyczy osobiście dotychczasowego szefa rządu. Putin chce stworzyć stanowisko wiceprzewodniczącego Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej i powierzyć to stanowisko właśnie Miedwiediewowi. Oznacza to, że przyszłym premierem zostanie prawdopodobnie kto inny. Szefem Rady na mocy Konstytucji jest prezydent.

Poprawki zaproponowane przez Putina zmniejszają pełnomocnictwa prezydenta, zwiększają kompetencje Zgromadzenia Federalnego. Władimir Putin zastrzegł jednak, że Rosja powinna być nadal silną republiką prezydencką.

Zgodnie z tymi propozycjami, zmienić się ma procedura powoływania rządu Rosji. Parlament ma wyłaniać kandydaturę premiera oraz kandydatury wszystkich wicepremierów i ministrów.

Rosyjscy hakerzy atakowali firmę, w której pracował syn byłego wiceprezydenta USA

Rosyjscy hakerzy skutecznie atakowali ukraiński koncern gazowy Burisma Holdings, który znalazł się w centrum skandalu, jaki doprowadził do...

zobacz więcej

Prezydent nie będzie miał prawa odrzucić kandydatur, na które zgodził się parlament. Natomiast będzie nadal miał prawo do odwołania premiera, jego zastępców i ministrów w przypadku utraty do nich zaufania lub gdy nie będą wykonywać należycie swych obowiązków.

Jednocześnie szef państwa nadal ma zachować prawo kierowania resortami siłowymi i zwierzchnictwa nad siłami zbrojnymi. Prezydent ma mianować szefów resortów siłowych po konsultacjach z Radą Federacji.

Obecnie Duma Państwowa nie ma wpływu na wyznaczanie ministrów. Powoływanie i odwoływanie członków rządu należy do kompetencji prezydenta. Zgodnie z konstytucją prezydent powołuje premiera za zgodą Dumy Państwowej.

W pierwszych komentarzach media wskazują, że zaproponowane zmiany oznaczają zasadniczą zmianę w systemie władzy. W razie ich wprowadzenia nowe reguły będą obowiązywać w okresie, gdy w 2024 r. zakończy się obecna, druga pod rząd - i ostatnia dozwolona przez konstytucję - kadencja prezydencka Putina.

Obserwatorzy od dłuższego czasu przychylają się do opinii, że po 2024 r. utrzyma on realną władzę, jednak na innym stanowisku, być może kierując Radą Państwową, parlamentem lub rządem.

Rosja rozmieszcza rakiety tuż przy granicy z Polską. Jest odpowiedź NATO

Sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego Jens Stoltenberg zapowiedział, że NATO odpowiednio zareaguje na rozmieszczenie przez Rosjan w...

zobacz więcej

W orędziu Putin powtórzył swą wcześniejszą propozycję ograniczenia do dwóch liczby dozwolonych kadencji prezydenckich (obecnie obowiązuje ograniczenie do dwóch kadencji z rzędu).

Zaproponował zaostrzenie kryteriów dla kandydatów na prezydenta - mianowicie normę, by kandydat na najwyższy urząd w państwie mieszkał w Rosji przez ostatnich 25 lat (obecnie jest to 10 lat) i nie posiadał obcego obywatelstwa nie tylko w momencie kandydowania, ale też nigdy w przeszłości.

W odniesieniu do wysokich rangą urzędników państwowych: gubernatorów, parlamentarzystów, ministrów i sędziów - Putin zaproponował zakaz posiadania obywatelstwa zagranicznego lub dokumentu pozwalającego na stały pobyt w innym państwie.

Putin zaproponował zapisanie w konstytucji prymatu ustawy zasadniczej nad ustawodawstwem międzynarodowym w rosyjskiej przestrzeni prawnej.

„Budowie obozów zagłady sprzyjała polska atmosfera”. Rosyjskie władze znów atakują Polskę

Zorganizowaniu przez nazistów obozów zagłady na ziemiach polskich podczas II wojny światowej „sprzyjała przedwojenna atmosfera w Polsce i...

zobacz więcej

– Wymogi ustawodawstwa międzynarodowego i umów, a także decyzje organów międzynarodowych mogą obowiązywać na terytorium Rosji tylko w tej części, w której nie pociągają za sobą ograniczenia praw i wolności człowieka i obywatela, nie są sprzeczne z naszą konstytucją – powiedział rosyjski prezydent.

Jak wskazał, na temat proponowanych poprawek będą musieli wypowiedzieć się obywatele.

W orędziu Putin poruszył także temat polityki historycznej w odniesieniu do roli Związku Radzieckiego w pokonaniu Niemiec hitlerowskich.

– Mamy obowiązek bronienia prawdy o zwycięstwie, inaczej cóż powiemy naszym dzieciom, jeśli kłamstwo, jak zaraza, rozpełznie się po całym świecie – oświadczył.

Zapowiedział utworzenie w Rosji zbioru dokumentów archiwalnych oraz materiałów filmowych i fotograficznych na temat II wojny światowej. Zasoby te - dodał - będą „największe i najpełniejsze”, a także będą dostępne „dla całego świata”.

Orędzie transmitowano na największych ekranach reklamowych w Moskwie, znajdujących się na fasadach kilku budynków w centrum miasta, a także na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, na lotniskach, w bibliotekach i środkach transportu publicznego.

źródło:
Zobacz więcej