RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

King pod ostrzałem feministek. Chciał jedynie, żeby Oscara otrzymał najlepszy artysta

Opinia Stephena Kinga o nominacjach do Oscarów spotkała się z ostrą ripostą amerykańskich feministek (fot. Lloyd Bishop/NBCU Photo Bank/NBCUniversal via Getty Images via Getty Images)

Nie milkną echa nominacji do Oscarów. Najwięcej kontrowersji wzbudziło to, że do nagród dla aktorów nominowano tylko jedną osobę o innym kolorze skóry niż biały oraz fakt, że o statuetkę dla najlepszego reżysera powalczą sami mężczyźni. Do dyskusji włączył się król horroru, Stephen King. I spotkał się z ostrym atakiem feministek.

Znamy nominacje do Oscarów. „Joker” bezkonkurencyjny

Najwięcej – 11 nominacji – do tegorocznych Oscarów otrzymał w tym roku „Joker” Todda Phillipsa. Historia o najsłynniejszym psychopacie w historii...

zobacz więcej

Stephen King jest członkiem Amerykańskiej Akademii Filmowej i może głosować na swoich kandydatów do nagród dla najlepszego filmu oraz w obydwu kategoriach scenariuszowych. Właśnie dlatego popularny pisarz postanowił odnieść się do trwającej od poniedziałku dyskusji na temat nominacji.

„Nie zwracam uwagi na różnorodność w kontekście nagród aktorskich i reżyserskich. Jeśli chodzi o sztukę, nigdy nie kieruję się różnorodnością, a jedynie jakością. Jeśli ktoś robi odwrotnie, uważam, że popełnia błąd” – napisał King na Twitterze.

Wypowiedź pisarza wywołała burzę. Odniosła się do niej m.in. reżyserka Avy DuVernay, autorka filmu „Selma” oraz serialu „Jak nas widzą”. DuVernay nie kryła oburzenia słowami Kinga. „Kiedy się budzisz, medytujesz, sięgasz po telefon, żeby sprawdzić, co dzieje się w świecie i widzisz tweet człowieka, którego podziwiasz, a który jest tak zacofany i pełen ignorancji - masz ochotę wrócić do łóżka” – napisała na Twitterze.

Kingowi odpowiedziała też pisarka Roxanne Gay. „Jako pana fance ciężko jest mi czytać takie słowa. Sugerują, że różnorodność i jakość nie mogą iść w parze. To nie są oddzielne rzeczy. Jakość jest wszędzie, ale większość przemysłów wciąż wierzy w to, że jest ona typowa tylko dla jednego typu demograficznego”.

Andrzej Duda: Trzymam kciuki za końcowy sukces filmu „Boże Ciało”

Prezydent Andrzej Duda pogratulował twórcom filmu „Boże Ciało” nominacji do Oscara na Twitterze. „Brawo! Gratuluacje! Trzymamy kciuki za końcowy...

zobacz więcej

Swoje trzy grosze dorzuciła też inna pisarka, Morgan Jerkins. „To niesprawiedliwe słowa w sytuacji, kiedy tworzone przez kolorowych twórców filmy, bez względu na ich jakość, są pomijane przez instytucje złożone w większości z białych mężczyzn. Można z tego wywnioskować, że mamy do czynienia z brakiem obiektywizmu” – napisała w mediach społęcznościowych.

King, starając się uspokoić sytuację, napisał na Twitterze: „Najważniejszą rzeczą, jaką możemy zrobić jako artyści i osoby kreatywne, jest zapewnienie równych szans bez względu na płeć, rasę czy orientację. Obecnie takie osoby pozostają niezauważane, nie tylko w sztuce” – stwierdził król horroru.źródło:
Zobacz więcej