RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

CBA zatrzymało lidera mafii lekowej

Funkcjonariusze CBA zatrzymali lidera mafii lekowej, która działała w Białymstoku. Według ustaleń śledczych grupa skupiła leki o wartości ponad 50 milionów złotych, które wywiozła za granicę.

CBA zatrzymało byłego senatora Stanisława K. i jego syna

Agenci CBA zatrzymali byłego senatora PiS Stanisława K. i jego syna, a także dyrektor małopolskiego oddziału Państwowego Funduszu Rehabilitacji...

zobacz więcej

Jako pierwsi do informacji dotarli reporterzy „Wiadomości” TVP. Fakt zatrzymania potwierdził portalowi tvp.info rzecznik CBA Temistokles Brodowski. Wskazał, że zatrzymania dokonali agenci z delegatury w Białymstoku w śledztwie dot. nielegalnym handlem lekami.

Zatrzymania dokonano w Warszawie, zatrzymany to obcokrajowiec, który posiada podwójne obywatelstwo izraelsko-brytyjskie. – To jednocześnie osoba związana z zarejestrowaną w Polsce spółką, która odgrywała kluczową rolę w ramach przestępczego procederu tzw. odwróconego łańcucha dystrybucji leków – mówi Brodowski.

Z ustaleń śledztwa wynika, że „zatrzymany wspólnie z innymi osobami kierował, a także brał udział w zorganizowanej grupie przestępczej, której członkowie między innymi wystawiali i posługiwali się poświadczającymi nieprawdę dokumentami, a także zbywali z ogólnodostępnych aptek do hurtowni farmaceutycznych produkty lecznicze, które następnie trafiały poza granice Polski”.

Procederu dokonywano za pośrednictwem prowadzącego fikcyjną działalność Niepublicznego Zakładu Opieki Zdrowotnej.

Brodowski dodaje, że rozbita grupa przestępcza od stycznia 2017 r. do maja 2018 r. skupiła w ten sposób leki o wartości ponad 50 milionów złotych.

Zatrzymany zostanie przewieziony do siedziby Prokuratury Krajowej w Białymstoku, gdzie zostaną mu przedstawione zarzuty dotyczące m.in. udziału i kierowania zorganizowaną grupą przestępczą.

– To kolejna realizacja w tym śledztwie. W tej samej sprawie w marcu i kwietniu 2019 r. zostało zatrzymanych 10 osób związanych zarówno z hurtowniami farmaceutycznymi, jak też właścicieli aptek współpracujących z grupą. Zarzuty w sprawie przedstawiono 18 osobom – przypomina rzecznik.

źródło:
Zobacz więcej