RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Pjongjang straci źródło nielegalnych dochodów. USA nałożyły sankcje

Reżim w Pjongjangu dostarcza dziesiątki tysięcy pracowników rocznie (fot. Pexels)

Stany Zjednoczone nałożyły sankcje na dwie północnokoreańskie firmy, które zajmują się dostarczaniem nielegalnej siły roboczej na zagraniczne rynki. Eksport pracowników jest jednym z głównych źródeł dochodu reżimu w Pjongjangu.

Prezydent Korei Południowej: Są szanse na dialog z Pjongjangiem

Prezydent Korei Południowej Mun Dze In oświadczył , że jest jeszcze zbyt wcześnie, aby mówić o zerwaniu rozmów na temat denuklearyzacji między USA...

zobacz więcej

Departament Skarbu poinformował, że na czarną listę wciągnięte zostały przedsiębiorstwa: Namgang Trading Corporation (NTC), która wysyła pracowników do Rosji, Nigerii i do krajów Bliskiego Wschodu oraz zarejestrowana w Pekinie firma Beijing Sukbakso, która realizuje zadania logistyczne związane z procederem – zajmuje się zakwaterowaniem, przekazami pieniężnymi, załatwianiem wiz i paszportów.

Sankcje nakładają blokadę na amerykańskie aktywa tych dwóch firm oraz zakazują wszelkich transakcji finansowych z nimi. – Eksport pracowników z Korei Północnej powoduje nielegalne dochody dla rządu Korei Północnej z naruszeniem sankcji ONZ – oświadczył amerykański sekretarz skarbu Steven Mnuchin.

Zgodnie z rezolucją ONZ, jednogłośnie przyjętą w 2017 roku, kraje członkowskie miały do ​​22 grudnia ubiegłego roku odesłać wszystkich pracowników z Korei Północnej.

Obrońcy praw człowieka oskarżają Koreę Północną o to, że robotnicy żyją w warunkach zbliżonych do niewolniczych, a ich dochody przeznaczane są na utrzymanie reżimu.

Amerykańscy urzędnicy podali w 2017 roku, że Korea Północnej dostarczyła około 100 tysięcy pracowników najemnych, przynoszących krajowi dochody o wartości 500 milionów dolarów rocznie. Zdecydowana większość z nich znalazła zatrudnienie w Chinach i Rosji.

źródło:
Zobacz więcej