RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Amerykańsko-chińska wojna handlowa. Waszyngton zdecydował w sprawie ceł

Amerykański sekretarz skarbu Steven Mnuchin (fot. PAP/EPA/ERIK S. LESSER)

Stany Zjednoczone utrzymają cła na chiński eksport do czasu zakończenia drugiej fazy negocjacji handlowych między obydwoma krajami – oświadczył szef Departamentu Skarbu USA Steven Mnuchin. W środę Waszyngton i Pekin mają podpisać wstępną umowę handlową.

Waszyngton łagodzi stosunki z Pekinem. Podjęto ważną decyzję

Rząd USA postanowił usunąć Chiny z listy krajów podejrzewanych o manipulowanie kursem waluty – poinformował Departament Skarbu. Decyzję ogłoszono...

zobacz więcej

Media w USA informowały wcześniej, że wstępna umowa zakłada m.in. rezygnację z wprowadzenia zapowiedzianych przez Waszyngton ceł i zmniejszenie niektórych innych taryf. We wtorek doniesieniom tym zaprzyczył Mnuchin. – Nie ma porozumienia w sprawie przyszłego obniżenia ceł. Wszelkie plotki na ten temat są całkowicie nieprawdziwe – oświadczył.

Według agencji Bloomberg amerykańskie cła na chińskie towary będą obowiązywać przynajmniej do listopadowych wyborów prezydenckich, mimo iż Pekin żąda od Waszyngtonu zniesienia całości lub części dodatkowych taryf przywozowych z Chin.

Pod koniec grudnia zeszłego roku Mnuchin informował, że po podpisaniu wstępnej umowy z Chinami USA zachowają na razie 25-procentowe taryfy na import z Chin wart 250 mld dolarów rocznie oraz obniżą do 7,5 proc. cła nałożone na inne chińskie dobra eksportowe warte 120 mld dolarów rocznie.

Pierwszy etap porozumienia zakłada wzmocnienie ochrony praw własności intelektualnej, poszerzenie dostępu do rynku i polepszenie ochrony praw działających w Chinach zagranicznych firm, a także stopniowe wycofywanie ceł, jakie USA nałożyły na chińskie produkty.

Podczas trwającego od blisko półtora roku konfliktu handlowo-gospodarczego USA i Chiny nałożyły karne i odwetowe cła na wzajemny eksport wart miliardy dolarów rocznie, co miało bardzo niekorzystny wpływ na globalną gospodarkę. Międzynarodowy Fundusz Walutowy w październiku skorygował w dół prognozy światowego wzrostu gospodarczego w tym roku do 3 proc. – o 0,2 mniej niż szacował w lipcu.

źródło:

Zobacz więcej