RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Huty czekają na ożywienie na rynku nieruchomości

W kwartał pręty stalowe podrożały o ponad 10 proc. (fot. Pexels)

W kwartał pręty podrożały o ponad 10 proc., stal kupują dystrybutorzy i deweloperzy, ale huty czekają na ożywienie w budownictwie infrastrukturalnym – informuje „Puls Biznesu”.

Paliwo z Lotosu będzie napędzać polskie promy

Spółka Lotos Asfalt zawarła roczny kontrakt z Polską Żeglugą Bałtycką na dostawy niskosiarkowych paliw za ponad 100 mln zł, które będą napędzać...

zobacz więcej

Dziennik zwraca uwagę, że miniony rok był dla hutnictwa słabszy – wzrost cen energii, lawina dostaw z kontyngentów importowych, spowolnienie w budownictwie infrastrukturalnym i kryzys niemieckiej motoryzacji ograniczyły popyt i doprowadziły do spadku cen na wyroby ze stali.

Pod koniec ubiegłego roku klienci ruszyli na zakupy, dzięki czemu ceny stali zaczęły dynamicznie rosnąć. – Na początku czwartego kwartału pręty do zbrojenia betonu kosztowały w hutach prawie 1,8 tys. zł za tonę, a w ciągu kwartału podrożały ponad 10 proc. do około 2 tys. zł za tonę – wskazał członek zarządu Cognoru Krzysztof Zoła.

Zdrożały też m.in. profile budowlane czy blachy konstrukcyjne. Do tego hutnikom sprzyja łagodna zima, aura pozwala bowiem na wykonywanie wielu prac budowlanych, zwłaszcza budowy mieszkań i biurowców, do których potrzeba dużo stali.

Eksperci cytowani przez gazetę, mimo iż dostrzegają poprawę na rynku, to ożywienia spodziewają się w drugim półroczu 2020 roku.

źródło:
Zobacz więcej