RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Pocisk trafia w ukraińskiego boeinga: nowe wideo

Żadna z rakiet nie powoduje bezpośredniego strącenia boeinga – wynika z nagrania (fot. PAP/ EPA/ABEDIN TAHERKENAREH/nytimes)

„New York Times” opublikował nowe nagranie z kamer monitoringu, pokazujące dwa pociski, które trafiają w boeinga lotu Ukraine International Airlines. Na wideo opublikowanym na stronie internetowej dziennika widać, że rakiety nie strąciły samolotu od razu.

Irańskie media: zatrzymano osobę, która udostępniła nagranie z zestrzeleniem boeinga

Osoba, która udostępniła w internecie nagranie z zestrzeleniem ukraińskiego samolotu w Iranie w ubiegłym tygodniu, została zatrzymana przez Korpus...

zobacz więcej

Władze irańskie, po kilku dniach wypierania się odpowiedzialności, przyznały, że ich siły zbrojne „nieintencjonalnie” zestrzeliły ukraiński samolot w rezultacie „błędu ludzkiego”. Odpowiedzialność za zestrzelenie samolotu wziął na siebie Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej.

Wcześniej udostępnione nagranie pokazywało jeden pocisk trafiający w samolot. Zastanawiano się jednak, dlaczego transponder boeinga przestał działać na chwilę przed uderzeniem. Nowe wideo, zweryfikowane i opublikowane przez „New York Times”, wyjaśnia te wątpliwości.

Materiał z kamer monitoringu pokazuje dwie rakiety wystrzelone w odstępie prawie 30 sekund. Żadna z nich nie powoduje jednak bezpośredniego strącenia boeinga. Dopiero chwilę po drugim uderzeniu – prawdopodobnie ono uszkodziło wspomniany transponder – samolot zaczyna płonąć. Wtedy załoga zawraca w kierunku lotniska w Teheranie, po czym boeing spada, ledwo omijając wioskę Khalaj Abad.


Z ustaleń amerykańskiego dziennika wynika, że nagranie zostało zarejestrowane przez kamerę umieszczoną na dachu budynku w pobliżu miejscowości Bidkaneh, cztery mile (ok. 6,5 km) od jednostki wojskowej Korpusu Strażników Rewolucji Islamskiej, z której wystrzelono pociski.

Wideo pierwotnie zostało udostępnione w serwisie YouTube przez użytkownika z Iranu.

źródło:
Zobacz więcej