RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Irańska dziennikarka przeprasza za 13 lat kłamania

Od soboty w Teheranie i innych irańskich miastach trwają antyrządowe manifestacje (fot. PAP/EPA/ABEDIN TAHERKENAREH)

„Bardzo trudno było mi uwierzyć, że nasi ludzie zostali zabici. Wybaczcie mi, że zrozumiałam to tak późno. Wybaczcie mi tych 13 lat, kiedy opowiadałem wam kłamstwa” – napisała na Instagramie Gellare Jabbari, prezenterka irańskiej państwowej stacji telewizyjnej IRIB. Decyzja Jabbari jest związana z zestrzeleniem ukraińskiego samolotu pasażerskiego oraz protestami społecznymi, które wybuchły w związku z tym faktem.

Iran przyznaje: ukraiński samolot zestrzelony w rezultacie „ludzkiego błędu”

Iran ogłosił w sobotę, że jego siły zbrojne „nieintencjonalnie” zestrzeliły ukraiński samolot pasażerski w rezultacie „ludzkiego błędu”. W...

zobacz więcej

W ślad Jabbari poszły też dwie inne dziennikarki IRIB. Zahra Khatami podziękowała za lata pracy, deklarując, że „już nigdy nie wróci do telewizji”. Z kolei Saba Rad stwierdziła, że w związku z zaistniałą sytuacją „nie może dłużej pracować w mediach”.

Od soboty w Teheranie i innych irańskich miastach trwają antyrządowe manifestacje. Irańczycy, którzy wcześniej nie kryli niezadowolenia wobec polityki Stanów Zjednoczonych i domagali się odwetu za zabicie gen. Kasema Sulejmaniego, teraz kierują oburzenie pod adresem irańskich władz.

W sobotę Iran ogłosił, że jego siły zbrojne „nieintencjonalnie” zestrzeliły ukraiński samolot pasażerski w rezultacie „ludzkiego błędu”. W katastrofie zginęło 176 osób. Jego pasażerami byli w dużej mierze Irańczycy lub obywatele innych państw mający irańskie korzenie.

źródło:
Zobacz więcej