RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Irańskie media: zatrzymano osobę, która udostępniła nagranie z zestrzeleniem boeinga

W katastrofie ukraińskiego boeinga zginęło 176 osób (fot. Nazanin Tabatabaee/WANA)

Osoba, która udostępniła w internecie nagranie z zestrzeleniem ukraińskiego samolotu w Iranie w ubiegłym tygodniu, została zatrzymana przez Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej – podała półoficjalna irańska agencja Fars. Jak informuje jednak internauta, na którego koncie 9 stycznia pojawiło się wideo, irańskie władze ujęły niewłaściwą osobę.

Irańska dziennikarka przeprasza za 13 lat kłamania

„Bardzo trudno było mi uwierzyć, że nasi ludzie zostali zabici. Wybaczcie mi, że zrozumiałam to tak późno. Wybaczcie mi tych 13 lat, kiedy...

zobacz więcej

Agencja Fars poinformowała, że wyniki dochodzenia w tej sprawie będą przedstawione opinii publicznej. Nie podano jednak więcej szczegółów.

Nagranie pokazujące – jak wynika z ustaleń specjalistów – zestrzelenie należącego do ukraińskich linii UIA samolotu zostało opublikowane po raz pierwszy w godzinach wieczornych 9 stycznia. Wideo udostępnił na Twitterze użytkownik Nariman Gharib.

Mężczyzna opisywał, że wideo otrzymał od innej osoby i jest w kontakcie ze swoim źródłem.

Jak wynika jednak z informacji przekazanych przez niego we wtorek wieczorem, irańskie władze zatrzymały niewłaściwą osobę. W twitterowym wpisie zaznaczył też, że jego informator jest bezpieczny. Jednocześnie zaapelował do premiera Kanady Justina Trudeau o interwencję. Wcześniej we wtorek rzecznik irańskiego wymiaru sprawiedliwości przekazał, że irańska policja zatrzymała „niektórych oskarżonych o odegranie roli w katastrofie samolotu”. Nie sprecyzował, ile osób zatrzymano ani nie ujawnił ich tożsamości.

Protesty antyrządowe w Iranie. Demonstranci niszczą plakaty gen. Sulejmaniego

Drugi dzień antyrządowych protestów w Iranie. Setki osób wyszły na ulice Teheranu, a także innych miast, by sprzeciwić się ostatnim posunięciom...

zobacz więcej

Rzecznik poinformował też o zatrzymaniu ok. 30 osób, które wyszły na ulice, gdy władze Iranu przyznały się, że omyłkowo zestrzeliły w Teheranie samolot pasażerski ukraińskich linii UIA.

Od soboty w stolicy Iranu Teheranie i innych irańskich miastach trwają antyrządowe manifestacje. Ich uczestnicy wyrażają oburzenie postawą władz, które kłamały w sprawie zestrzelenia ukraińskiego boeinga.

W sobotę Iran przyznał, że jego siły zbrojne „nieintencjonalnie” zestrzeliły ukraiński samolot w rezultacie „błędu ludzkiego”. Wcześniej Teheran zaprzeczał, jakoby ponosił odpowiedzialność za tragedię.

Odpowiedzialność za zestrzelenie samolotu wziął na siebie Korpus Strażników Rewolucji Islamskiej.

Boeing 737-800 linii UIA, odbywający regularny rejs z Teheranu do Kijowa, rozbił się w stolicy Iranu 8 stycznia. W katastrofie zginęło 176 osób, w tym 82 Irańczyków, 57 Kanadyjczyków, 11 Ukraińców (dwóch pasażerów i dziewięcioro członków załogi), a także obywatele Szwecji, Afganistanu i Wielkiej Brytanii.

źródło:
Zobacz więcej