RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Benedykt XVI chce usunięcia nazwiska i wizerunku z okładki książki „Z głębi naszych serc”

Francuskiego wydawcę książki poproszono o usunięcie nazwiska i zdjęcia Benedykta XVI z okładki (fot. PAP/EPA/L'OSSERVATORE ROMANO)

Benedykt XVI chce, by usunięto jego imię jako współautora z rozważającej zagadnienie celibatu kapłańskiego książki „Z głębi naszych serc” – oświadczył osobisty sekretarz Benedykta XVI, arcybiskup Georg Gaenswein. Książka ma się w środę ukazać we francuskim wydawnictwie Fayard. Drugi współautor publikacji, kardynał Robert Sarah, zapewnia, że konsultował ją z Benedyktem XVI. W Watykanie doszło do polemiki wokół zawartych w książce wypowiedzi emerytowanego papieża.

Jezuita krytykuje działania Benedykta XVI, pisze o śmierci. Zakon staje w jego obronie

„Bardziej chodzi o to, że miał milczeć, a póki co teraz zaczyna mówić. Jednak chyba lepiej, żeby papieże umierali” – napisał na Twitterze...

zobacz więcej

Książka „Z głębi naszych serc” (org. „Des profondeurs de nos coeurs”) miała trafić na półki francuskich księgarni 15 stycznia nakładem wydawnictwa Fayard. Benedykt XVI sprzeciwia się w niej m.in. odchodzeniu od celibatu kapłanów. Papież Ratzinger podkreśla, że celibat ma „wielkie znaczenie” i jest „niezbędny, aby nasza droga ku Bogu mogła pozostać fundamentem naszego życia”.

Sekretarz emerytowanego papieża przekazał austriackiej agencji katolickiej Kathpress, że na prośbę Benedykta XVI kard. Robert Sarah, prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, poprosił francuskiego wydawcę o usunięcie nazwiska i zdjęcia Benedykta XVI z okładki książki.

Abp Gaenswein wyjaśnił, że podpisu Benedykta XVI nie wolno drukować pod wstępem i posłowiem do „Z głębi naszych serc”, gdyż emerytowany papież nie był współautorem tej publikacji. Fragment głównego tekstu książki przypisany Benedyktowi XVI jest w każdym razie w stu procentach dziełem 92-letniego Josepha Ratzingera – dodał sekretarz.

Papież nie znał formy publikacji

Jak wyjaśnił abp Gaenswein, tekst o kapłaństwie emerytowany papież napisał latem 2019 r. i na prośbę kardynała Saraha oddał mu go do swobodnej dyspozycji. Wiedział również, że tekst ma się ukazać w książce, ale nie został poinformowany o faktycznej formie i redakcji planowanej książki.

Nierozstrzygnięta pozostaje też kwestia praw autorskich tekstu pochodzącego od Benedykta XVI. Jako współautor musiałby on zawrzeć umowę z wydawnictwem, a to nie nastąpiło. – Chodzi o nieporozumienie; nie powodu, by podawać w wątpliwość dobre intencje kardynała Saraha – podkreślił abp Gaenswein.

Watykan: Stanowisko Franciszka ws. celibatu jest znane

Watykan oświadczył, że stanowisko papieża Franciszka wobec celibatu kapłanów „jest znane” i nie chce on zmieniać prawa. To komentarz do słów...

zobacz więcej

Słowa w obronie celibatu są komentarzem do październikowego synodu biskupów na temat Amazonii. Poruszono na nim m. in. propozycję wyświęcania żonatych viri probati (mężczyzn potwierdzonych cnót) na księży na odległych terenach, gdzie brakuje kapłanów.

Większość biskupów w głosowaniu na zakończenie obrad opowiedziała się za możliwością wyświęcania na księży żonatych stałych diakonów, co wywołało protesty części konserwatywnej hierarchii. Za jej przedstawiciela uważany jest też kardynał Sarah.

Włoskie media: Benedykt XVI „wykorzystany” przeciwko Franciszkowi

We włoskich mediach pojawiły się sugestie, że Benedykt XVI nie wiedział o tym, że ukaże się książka, w której będzie widniał jako współautor i że nie konsultowano z nim tej inicjatywy wydawniczej. Niektórzy sugerują, że papież emeryt został wykorzystany przeciw Franciszkowi.

Prasa twierdzi, że także otoczenie Franciszka z niezadowoleniem przyjęło wiadomość o publikacji książki.

Oświadczenie kard. Saraha

Kardynał Sarah w oświadczeniu nazwał „insynuacjami” sugestie, że Benedykt XVI nie został poinformowany o książce. Purpurat dodał, że „przebacza szczerze wszystkim tym, którzy go oczerniają i którzy chcą go przeciwstawić papieżowi Franciszkowi”.

„Moje przywiązanie do Benedykta XVI pozostaje nienaruszone, a moje synowskie posłuszeństwo wobec papieża Franciszka jest absolutne” – zapewnił kardynał Sarah. Poinformował następnie, że uzgodnił z Josephem Ratzingerem treść i publikację książki.

Kardynał Sarah zapowiedział, że w związku z polemiką zdecydowano, iż jako autor książki będzie figurował tylko on i że dodana zostanie informacja o tym, że „wkład” wniósł Benedykt XVI.

źródło:

Zobacz więcej