RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Kanada może stracić miliony na ochronę pary książęcej

Koszt ochrony pary książęcej szacuje się na 1 milion funtów (fot. PAP/EPA/FACUNDO ARRIZABALAGA)

Księżna Meghan i książę Harry zdecydowali, że rezygnują częściowo z roli wysokich rangą członków rodziny królewskiej. Para chce rozpocząć nowe życie w Kanadzie. Jednak zapewnienie im ochrony będzie drogo kosztować kanadyjskich podatników. W tej sprawie zabrał głos premier Kanady Justin Trudeau.

Królowa pozwoli wnukowi odejść. „Wspieramy pragnienie Harry'ego i Meghan”

Brytyjska królowa Elżbieta II zgodziła się na „okres przejściowy”, w którym książę Harry i księżna Meghan będą dzielić czas między Wielką Brytanię...

zobacz więcej

Według ustaleń Agencji Reutera, kanadyjski rząd może być prawnie zobowiązany, aby zapewnić małżonkom bezpieczeństwo i opłacić ochroniarzy.

– Myślę, że większość Kanadyjczyków bardzo popiera obecność członków rodziny królewskiej, ale jak to będzie wyglądało i jakie będą związane z tym koszty, wciąż pozostaje kwestią wielu dyskusji – powiedział premier w telewizji Global News w poniedziałek 13 stycznia.

Premier w wywiadzie zaprzeczył, aby podjęto już decyzję o finansowaniu ochrony pary książęcej. Przyznał jednak, że odbędą się na ten temat rozmowy. Jak podają lokalne media, koszt rocznej ochrony pary książęcej szacuje się na 1 mln funtów.

Brytyjska królowa Elżbieta II zgodziła się na okres przejściowy, w którym książę Harry i księżna Meghan będą dzielić czas między Wielką Brytanię a Kanadę. W królewskiej posiadłości Sandringham w hrabstwie Norfolk odbyło się w tej sprawie spotkanie królowej z następcą tronu księciem Karolem oraz jego synami Williamem i Harrym.

Książę Harry z żoną nie będą „wysokimi rangą” członkami rodziny królewskiej

Wnuk królowej brytyjskiej Elżbiety II książę Harry i i jego amerykańska małżonka księżna Meghan ogłosili, że rezygnują z roli „wysokich rangą”...

zobacz więcej

Królowa po spotkaniu z parą książęcą napisała w oświadczeniu: „moja rodzina odbyła bardzo konstruktywne rozmowy na temat przyszłości mojego wnuka i jego rodziny. Moja rodzina i ja w pełni wspieramy pragnienie Harry'ego i Meghan, aby tworzyć nowe życie jako młoda rodzina. Chociaż wolelibyśmy, aby pozostali pełnoetatowymi członkami rodziny królewskiej, szanujemy i rozumiemy ich pragnienie prowadzenia bardziej niezależnego życia jako rodzina, pozostając jednocześnie cenioną częścią mojej rodziny”.

Książę i księżna Sussex podjęli decyzję w kwestii następnych miesięcy ich życia. Zapowiedzieli, że chcą dążyć do niezależności finansowej i na najbliższy czas będą dzielić życie między Kanadą, Wielką Brytanią i Ameryką Północną.

źródło:
Zobacz więcej