RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Rosja liczy na potępienie Polski w Radzie Europy

Rosyjscy parlamentarzyści będą teraz omawiać projekt rezolucji z reprezentantami innych krajów w Radzie Europy (fot. Mikhail Metzel\TASS via Getty Images)

Rosja zamierza złożyć w Radzie Europy projekt rezolucji krytykującej Polskę za „kłamstwa historyczne i manipulację faktami” dotyczącymi wybuchu II wojny światowej. Chodzi o przyjętą w zeszłym tygodniu przez polski Sejm uchwałę potępiającą prowokacyjne i niezgodne z prawdą wypowiedzi przedstawicieli Rosji, w tym także prezydenta Władimira Putina.

„Budowie obozów zagłady sprzyjała polska atmosfera”. Rosyjskie władze znów atakują Polskę

Zorganizowaniu przez nazistów obozów zagłady na ziemiach polskich podczas II wojny światowej „sprzyjała przedwojenna atmosfera w Polsce i...

zobacz więcej

Złożenie projektu rezolucji w Zgromadzeniu Parlamentarnym Rady Europy zapowiedział przewodniczący komisji spraw zagranicznych rosyjskiej Dumy Leonid Słucki.

Zaznaczył, że rosyjscy parlamentarzyści będą teraz omawiać projekt rezolucji z reprezentantami innych krajów i zachęcać ich do jego poparcia. Przed złożeniem projektu Rosjanie chcą mieć jednak pewność, że rezolucja zostanie przyjęta, a „Polacy, którzy próbują zamazywać historię, nie odniosą sukcesu”.

– Naszym zadaniem jest konsekwentne przekazywanie prawdy tym, którzy nie są świadomi tego, co dzieje się dzisiaj w Warszawie – powiedział Słucki. Dodał, że chodzi o to, by „więcej polityków w Europie zdało sobie sprawę, jakie niedopuszczalne wydarzenia mają miejsce w Polsce i jakie decyzje są tam podejmowane”.

W zeszłym tygodniu polski Sejm przez aklamację przyjął uchwałę potępiającą „prowokacyjne i niezgodne z prawdą wypowiedzi przedstawicieli najwyższych władz Federacji Rosyjskiej próbujących obciążać Polskę odpowiedzialnością za wybuch II wojny światowej”.

Wskazano w niej, że po zawarciu 23 sierpnia 1939 r. w Moskwie „haniebnego paktu Ribbentrop-Mołotow pierwszymi ofiarami obu totalitaryzmów były Polska i państwa Europy Środkowo-Wschodniej”.

źródło:
Zobacz więcej