RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Müller: Izba Dyscyplinarna SN działa zgodnie z przepisami polskiego prawa

Rząd podtrzymuje liczne argumenty potwierdzające zgodność rozwiązań z prawem UE; wskazujemy również na konieczność zapewnienia skutecznego realizowania wymiaru sprawiedliwości oraz niezależność krajów UE w zakresie regulacji w tym obszarze (...) Izba Dyscyplinarna SN działa zgodnie z przepisami polskiego prawa, również polskiej konstytucji; traktaty unijne nie regulują w ogóle wymiaru sprawiedliwości poszczególnych krajów członkowskich – powiedział rzecznik rządu Piotr Müller.

KE złoży wniosek do TSUE w sprawie zawieszenia Izby Dyscyplinarnej SN

Komisja Europejska zdecydowała, że wystąpi do Trybunału Sprawiedliwości UE o środki tymczasowe ws. przepisów dotyczących reżimu dyscyplinarnego...

zobacz więcej

Komisja Europejska zdecydowała, że wystąpi do Trybunału Sprawiedliwości UE o środki tymczasowe ws. przepisów dotyczących reżimu dyscyplinarnego wobec polskich sędziów. Jeśli TSUE przyjmie ten wniosek, Izba Dyscyplinarna SN zostanie zawieszona.

Müller podczas konferencji prasowej w Sejmie, w której uczestniczył też wiceszef resortu sprawiedliwości Sebastian Kaleta, zwrócił uwagę, że wniosek dotyczy skargi z października 2019 r.

– To nie jest żadne działanie dotyczące ustaw, które są obecnie procedowane (...) w Senacie, lecz skarg z jesieni 2019 r. – zaznaczył minister.

Podkreślił jednocześnie, że rząd podtrzymuje wszystkie argumenty, które wtedy zostały poruszone, dotyczące niezasadności skargi KE na kwestie związane z Izbą Dyscyplinarną.

– W ogóle szerzej związane z wymiarem sprawiedliwości, w tym KRS – zaznaczył rzecznik rządu.

– Przede wszystkim podkreślamy, że wymiar sprawiedliwości jest domeną regulacyjną państw członkowskich i nie dotyczą go regulacje unijne. Traktaty UE nie regulują wymiaru sprawiedliwości – podkreślił Müller.

Sąd Najwyższy Hiszpanii odrzucił wyrok TSUE. Ostra krytyka europejskich sędziów

„Nowatorska doktryna” – tak o jednym z wyroków TSUE dotyczącym Hiszpanii wypowiedzieli się sędziowie Sądu Najwyższego tego kraju. Chodzi o wyrok w...

zobacz więcej

– W związku z tym w ocenie rządu KE nie ma podstawy prawnej do tego, aby podważać przepisy prawa dotyczące wymiaru sprawiedliwości – dodał.

– Z drugiej strony również podnosimy argumenty natury analogicznych przepisów prawnych, które obowiązują w innych krajach UE – powiedział rzecznik rządu. Według niego KE i TSUE powinny w związku z tym analogicznie stosować wymogi prawa UE zarówno do Polski, jak i do innych krajów UE.

– Izba Dyscyplinarna działa zgodnie z przepisami polskiego prawa, również polskiej konstytucji. Chciałbym wszystkim przypomnieć, to jest jasne dla wszystkich, ale ważne, by to wybrzmiało: prawem Rzeczypospolitej jest konstytucja, podobnie jak w wielu innych krajach Unii Europejskiej. Podstawę prawną powołania KRS daje również polska konstytucja, a nie prawo unijne – mówił Müller.

Jak zaznaczył w momencie przyjmowania do UE i później zmian traktatowych, „każde państwo decyduje o tym, czy oddaje pewien zakres regulacyjny w zakresie konkretnych przepisów prawa na poziom UE”.

źródło:
Zobacz więcej