RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Pomógł upozorować próbę samobójczą. Ma zakaz wykonywania zawodu lekarza

W sprawie oskarżno także innego lekarza oraz pracownika służby więziennej (fot. Shutterstock/A_stockphoto)

Sąd zakazał na dwa lata wykonywania zawodu lekarza chirurga, który pomógł w upozorowaniu próby samobójczej. Wykonał on kobiecie nacięcia na rękach i skierował ją do szpitala psychiatrycznego, gdzie miała symulować chorobę. Chciała w ten sposób uzyskać przedterminowe zwolnienie swojego męża z więzienia.

Kardiochirurg Mirosław G. skazany za korupcję

Kardiochirurg Mirosław G. jest winny przyjęcia w okresie od marca 2005 r. do grudnia 2006 r. od pacjentów i ich rodzin co najmniej 22 tys. zł...

zobacz więcej

Wrocławski Sąd Okręgowy wydał wyrok w procesie apelacyjnym, w którym skazano dwóch lekarzy i emerytowanego funkcjonariusza służby więziennej. Wyrok jest prawomocny.

Jednym z oskarżonych w tym procesie był chirurg Ireneusz K. Według śledczych przyjął on 2,5 tys. zł łapówki od kobiety, dla której sporządził fałszywą dokumentację medyczną.
B Lekarz wykonał jej rany cięte na przedramionach, które miały być dowodem na podjętą przez nią próbę samobójczą. Następnie wystawił skierowanie do szpitala psychiatrycznego, gdzie kobieta symulowała chorobę, aby w ten sposób uzyskać decyzję o przedterminowym zwolnieniu z więzienia jej męża.

Mąż kobiety jest teraz świadkiem koronnym; to jego zeznania i zeznania jego żony były podstawą oskarżenia w tej sprawie oraz w wielu innych aktach oskarżenia.

Ireneusz K. w 2018 r. w pierwszej instancji został skazany na dwa lata więzienia w zawieszeniu na pięć lat. W apelacji prokuratura domagała się dla niego również orzeczenia zakazu wykonywania zawodu lekarza na pięć lat.

Ortopeda z Częstochowy skazany za gwałt na pacjentce

Na cztery lata więzienia skazał częstochowski sąd ortopedę z Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. NMP w Częstochowie. Oskarżono go, m.in. o...

zobacz więcej

Sąd I instancji nie orzekł tej kary, ale apelacyjny uznał, że było to działanie sprzeczne z przysięgą lekarską i zakazał lekarzowi wykonywania zawodu przez dwa lata.

Było to działanie nie tylko nieuczciwe, ale sprzeczne z etosem lekarza, szkodzące pacjentowi i sprzeniewierzające się przysiędze lekarskiej. Służyło to też niegodnym celom. Oskarżony sporządził notatkę medyczną wskazując w niej nieprawdziwe rzeczy – uzasadniała wyrok sędzia Dorota Nowińska.

Na ławie oskarżonych zasiadł również inny lekarz Robert K., który pośredniczył w kontakcie między kobietą a swoim kolegą lekarzem, Ireneuszem K. Został on skazany przez sąd pierwszej instancji na półtora roku więzienia w zawieszeniu na pięć lat. Sąd odwoławczy utrzymał tę karę.

Trzeci z oskarżonych w tej sprawie to Mirosław G., były funkcjonariusz służby więziennej z zakładu karnego we Wrocławiu. Zdaniem śledczych kilkukrotnie przyjął on łapówkę od jednego z więźniów w zamian za obietnicę załatwienia przepustek i pracy poza murami więziennymi.

G. w pierwszej instancji został skazany na trzy lata więzienia, bez zawieszenia. Także tę karę sąd odwoławczy utrzymał w mocy.

źródło:

Zobacz więcej