RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Prezydent przyjmie marszałka Senatu. Grodzki chce „podyskutować” o nowych przepisach

Prezydent Andrzej Duda zgodził się przyjąć marszałka Tomasza Grodzkiego w Pałacu Prezydenckim (fot. arch.PAP/Rafał Guz)

W środę po południu ma się odbyć w Pałacu Prezydenckim spotkanie marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego z prezydentem Andrzejem Dudą – poinformował marszałek. W sobotę Grodzki apelował o takie spotkanie w mediach społecznościowych.

„Debata czysto polityczna”. Senat nie zaprosił do prac nad ustawą przedstawicieli ministerstwa

Marszałek Senatu przygotował – jak sam mówi – rodzaj konsultacji społecznych ws. noweli tzw. ustaw sądowych. Przed południem Tomasz Grodzki...

zobacz więcej

Spotkanie prezydenta z marszałkiem Senatu ma być poświęcone noweli ustaw o ustroju sądów powszechnych i o Sądzie Najwyższym, którą na rozpoczynającym się w środę posiedzeniu ma się zajmować Senat. Będzie to spotkanie w cztery oczy.

Szef gabinetu prezydenta RP Krzysztof Szczerski potwierdził, że marszałek Senatu Tomasz Grodzki skontaktował się z Kancelarią Prezydenta, prosząc o spotkanie. Andrzej Duda zgodził się przyjąć marszałka.

O spotkanie z prezydentem ws. nowelizacji ustaw sądowych marszałek Senatu zaapelował w sobotę na Twitterze. „Szanowny Panie Prezydencie! Ustawy sądowe są w Senacie, ale na koniec trafią do Pana. Chętnie bym przyszedł do Pałacu aby w gronie ekspertów obu stron podyskutować o kontrowersyjnych zapisach po to żeby wypracować jak najlepsze rozwiązanie dla obywateli. Jestem do dyspozycji” – napisał Tomasz Grodzki.

„Pozorowane działania Komisji Weneckiej”? Komisarz Rady Europy nie czekała na rekomendację

Komisarz praw człowieka Rady Europy Dunja Mijatović wystosowała list do marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego, w którym rekomenduje polskiemu...

zobacz więcej

Krzysztof Szczerski zapewnił, że drzwi do Pałacu Prezydenckiego są dla marszałka Senatu otwarte, ale jego spotkanie z Andrzejem Dudą nie może ingerować w proces legislacyjny.

Wówczas jeszcze do Kancelarii Prezydenta nie wpłynęła stosowna prośba od marszałka Senatu, a wpis na Twitterze Szczerski nazwał „raczej rodzajem manifestacji niż prośbą o spotkanie”.

Grodzki, wchodząc na posiedzenie Parlamentarnego Zespołu Obrony Praworządności, który debatuje o ustroju sądów powszechnych i o Sądzie Najwyższym, był pytany, czy już jest umówiony z prezydentem.

– Jestem gotów wysłać pismo z prośbą natychmiast, jak dostanę sygnał z kancelarii prezydenta – odpowiedział. Po kilkunastu minutach wyszedł z posiedzenia i poinformował, że jest umówiony z prezydentem w środę na godz. 16.

Wypowiadając się o samym posiedzeniu zespołu podkreślił, że „to szerokie konsultacje z udziałem ekspertów z kraju i zagranicy w ramach starannego przygotowania do debaty w Senacie”.

– Liczę, że to spotkanie, opinia Komisji Weneckiej, a być może i spotkanie z panem prezydentem pozwoli nam się przybliżyć do finalnego rozwiązania – powiedział Grodzki.

źródło:

Zobacz więcej