RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Z wulkanu Taal tryska lawa. Sejsmolodzy: Erupcja jest nieuchronna [WIDEO]

Już około 40 tys. osób ewakuowano z okolic wulkanu Taal na Filipinach, który może w każdej chwili gwałtownie wybuchnąć. Jednocześnie tysiące ludzi odmawiają opuszczenia swoich domów. Od trzech dni Taal wyrzuca kłęby pyłu i lawy z krateru. Pod ciężarem popiołu zawaliło się klika budynków. Sejsmolodzy ostrzegają przed erupcją, która może nastąpić w każdej chwili i wywołać na jeziorze, na którym leży wulkan, tsunami. Wprowadzono czwarty stopień alarmowy.

Erupcja wulkanu na wyspie Stromboli. Zginął turysta

Silne eksplozje na włoskiej wyspie Stromboli na Morzu Tyrreńskim. W wyniku erupcji wulkanu zginęła jedna osoba, poinformowały w środę lokalne...

zobacz więcej

– Szybkość wzrostu aktywności wulkanu Taal zupełnie nas zaskoczyła – powiedziała dziennikarzom Maria Antonia Bornas z Filipińskiego Instytutu Wulkanologii i Sejsmologii.

Niektórzy mieszkańcy okolic wulkanu nie opuścili swoich gospodarstw ze względu na brak środków transportu i słabą widoczność. Chcieli też chronić swój dobytek.

– Mamy problem, bo nasi mieszkańcy panikują z powodu wulkanu, chcą ocalić swoje źródło dochodów, swoje świnie, stada krów. Próbujemy ich powstrzymać przed powrotem i ostrzegamy, że wulkan w każdej chwili może wybuchnąć – powiedział radiu DZMM burmistrz położonej nad jeziorem Taal miejscowości Balete Wilson Maralit.

Nakaz opuszczenia okolic wulkanu otrzymało ok. 300 tys. ludzi mieszkających w promieniu 14 km od wulkanu.

Chile: Trzęsienie ziemi o magnitudzie 6,5

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 6,5 nawiedziło rejon pacyficznego wybrzeża Chile. Nie ma na razie informacji o ofiarach ani większych zniszczeniach.

zobacz więcej

– Gdyby nastąpiła erupcja, nikt nie byłby w stanie wrócić do swojego domu, bo wszystkie zostałyby całkowicie zrujnowane – powiedział szef Filipińskiego Instytutu Wulkanologii. – Zagrożenie jest naprawdę poważne – zapewnił.

W wulkanie otworzyło się kilka nowych szczelin, które emitują smugi pary. Dziesiątki wstrząsów były odczuwalne w Tagaytay, popularnej miejscowości turystycznej, która jest oddalona od Taala o 32 km.

Sejsmolodzy twierdzą, że sytuacja rozwija siętaki sposób, że eksplozja wulkanu jest nieuchronna.


Choć Taal jest jednym z najmniejszych na świecie aktywnych wulkanów, spowodował śmierć wielu osób: w 1911 r. jego erupcja odebrała życie 1,3 tys. osób.

źródło:
Zobacz więcej